واژینیسموس

واژینیسموس

واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس انقباض غیرارادی عضلات اطراف دهانه واژن در زنان است که هیچ اختلالی در اندام های تناسلی ندارند. انقباض عضلانی تنگ ، رابطه جنسی یا هر فعالیت جنسی را که شامل نفوذ باشد ، دردناک یا غیرممکن می کند. بیشتر زنان مبتلا به واژینیسموس تحمل رابطه جنسی را ندارند و برخی دیگر استفاده از تامپون را تحمل نمی کنند.
پزشکان تشخیص را بر اساس علائم و معاینه لگن متعاقب آن انجام می دهند ، تا آنجا که ممکن است به آرامی انجام شود. به زنان آموزش داده می شود که چگونه ناحیه تناسلی خود را لمس کنند ، به تدریج به واژن خود نزدیک شوند و بدون احساس درد به لمس آن عادت کنند و سپس انگشت و سپس به تدریج مخروط های بزرگتر به واژن وارد کنند.

این تمرینات ممکن است زنان را قادر به انجام رابطه جنسی بدون درد و ترس از آنها کند. در واژینیسموس ، با وجود تمایل زنان به رابطه جنسی ، عضلات واژن به طور غیر ارادی سفت می شوند. واژینیسموس معمولاً زمانی شروع می شود که زنان برای اولین بار اقدام به رابطه جنسی می کنند. با این حال ، بعضاً بعداً ایجاد می شود ، به عنوان مثال ، وقتی عامل دیگری مقاربت را برای اولین بار دردناک می کند یا هنگامی که زنان در حالی که از نظر عاطفی پریشان هستند ، اقدام به رابطه می کنند. از آنجا که مقاربت ممکن است دردناک باشد ، زنان از آن ترس دارند. این ترس باعث می شود ماهیچه ها حتی بیشتر سفت شوند و باعث ایجاد یا افزایش درد در هنگام انجام رابطه جنسی شود. واکنش انعکاسی ایجاد می شود به طوری که وقتی واژن تحت فشار قرار می گیرد یا حتی گاهی اوقات فقط لمس می شود ، عضلات واژن به طور خودکار (به صورت انعکاسی) سفت می شوند. بنابراین اکثر زنان نمی توانند رابطه جنسی یا هرگونه فعالیت جنسی را که شامل نفوذ است تحمل کنند. برخی از زنان تحمل قرار دادن تامپون را ندارند و یا هرگز نخواسته اند امتحان کنند. با این حال ، بیشتر زنان مبتلا به واژینیسموس از فعالیت جنسی لذت می برند که شامل نفوذ نیست.

 

تشخیص واژینیسموس

این تشخیص براساس توصیف زن از مشکل و سابقه پزشکی و جنسی وی از جمله دوران کودکی و نوجوانی و معاینه لگن بعدی است.

برای اینکه معاینه تا حد ممکن قابل تحمل باشد ، پزشکان اغلب در حالی که کارهایشان را با جزئیات توضیح می دهند به آرامی و به آرامی حرکت می کنند. آنها ممکن است آینه ای برای دیدن اندام تناسلی به زنان ارائه دهند و در بعضی موارد ، پزشکان ممکن است به زنان پیشنهاد دهند که دست یا وسایل پزشک را به داخل واژن هدایت کنند. معمولاً قبل از انجام معاینه لگن ، زنان باید تحت معالجه قرار بگیرند. پزشکان به دنبال زخم ، عفونت یا سایر ناهنجاری ها هستند تا مشخص کنند که آیا این علائم می توانند ایجاد کنند. وقتی مشکل واژینیسموس وجود دارد ، چنین ناهنجاری هایی مشاهده نمی شود.

چه کسی به واژینیسموس مبتلا می شود؟

تعداد دقیق زنان مبتلا به این بیماری مشخص نیست ، زیرا بسیاری از زنان از گفتگو با پزشک خود خجالت می کشند. با این حال ، مهم است که به طور آشکار با پزشک در مورد این نگرانی صحبت کنید زیرا درمان ها در دسترس هستند.

این شرایط گاهی اوقات هنگامی آغاز می شود که زنان در سنین نوجوانی یا اوایل بیست سالگی هستند ، هنگامی که آنها برای اولین بار اقدام به استفاده از تامپون یا رابطه جنسی می کنند. برای سایر زنان ، بعد از یک دوره عملکرد طبیعی جنسی ، می تواند در اواخر زندگی ایجاد شود. این می تواند هر بار که نفوذ یا مقاربت انجام شود اتفاق بیفتد ، یا فقط در شرایط خاصی مانند در هنگام آمیزش رخ دهد اما نه با استفاده از تامپون.

واژینیسموس

واژینیسموس

دلایل واژنیسموس چیست؟

تصور می شود که واژینیسموس یک بیماری روانی است ، اگرچه برخی از شرایط جسمی می توانند در بروز آن نقش داشته باشند. موقعیت هایی که ممکن است به واژنیسموس کمک کنند عبارتند از:

 • ترس از رابطه جنسی
 • اضطراب
 • احساسات منفی نسبت به رابطه جنسی
 • عفونت های مخمر و مجاری ادراری می توانند به درد مربوط به واژینیسموس اضافه کنند.

علائم واژینیسموس چیست؟

علامت اصلی واژینیسموس نفوذ واژن در حین رابطه جنسی یا آزمایش پاپ است که دردناک و گاهی اوقات غیرممکن است.

اگر هنگام قرار دادن تامپون رابطه جنسی دردناک یا درد دارید باید به پزشک مراجعه کنید. این طبیعی نیست.

واژینیسموس یا ترس از زندگی

در برخی زنان عارضه ای با عنوان واژینیسموس در ناحیه کف لگن وجود دارد که طی برقراری رابطه جنسی، درد شدید ایجاد می کند. زمانی که اسپکولوم یا آلت تناسلی مرد وارد واژن می شود، به دلیل انجام یک انقباض غیر ارادی عضلات سفت می شوند و گرفتی، درد شدید و حتی قطع شدن تنفس اتفاق می افتد. زنی که واژینیسموس دارد نمی تواند رابطه خوبی برقرار کند و دچار دلسردی و کاهش اعتماد به نفس می شود‌. در این زنان هنگام ورود آلت به درون واژن، آلت با سدی برخورد می کند که مانع از حرکت ان می شود و لذت رابطه از بین می رود. زنان با اولین رابطه جنسی متوجه داشتن این بیماری خواهند شد. بعضی واژینیسموس ها هستند که به دلیل سابقه داشتن عفونت، یائسگی، تروما، زایمان، جراحی و روابط عاطفی بوجود می آیند. این بیماری در هر مرحله از زندگی ممکن است اتفاق بیفتد.
با مراجعه به پزشک می توانید این مشکل را برطرف کنید. اما بعد از رفع آن ممکن است همچنان درد را احساس کنید. علائم مختلفی وجود دارد که نشان از این بیماری است. درد شدید در هنگام قرارگیری تامپون در واژن، غیرممکن بودن ورود آلت به درون واژن، درد در هنگام معاینه و ژنیکولوژیکی، انقباض عضلات عمومی بدن و قطع شدن موقتی تنفس در زنان حین برقراری رابطه جنسی از جمله علائمی است که با داشتن هر یک از آن ها باید با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است به بیماری واژینیسموس مبتلا باشید.
خانم های مبتلا به این بیماری فقط با انجام معاینات پزشکی به وجود آن پی می برند. این افراد باید اطراف واژن خود را لمس کنند و به دهانه واژن نزدیک تر شوند. سپس با وارد کردن انگشت خود به درون آن، ترس و استرس را کنار بگذارید و احساس راحتی کنید. بعد از آن شما می توانید از از یک درج مخلوطی پلاستیکی استفاده کنید.
از اندازه های کوچک شروع کنید و آرام آرام وارد واژن کنید به طوری که احساس راحتی داشته باشید سپس آن ها را به مدت 15 دقیقه به حال خود قرار دهید و سایز ها را به مرور بزرگ تر کنید و بعد از آن ها از همسرتان بخواهید به صورت تدریجی این کار را انجام دهد.

درمان واژینیسموس

هدف از درمان این است که سفتی انعکاسی عضلات واژن و ترس از دردی را که هنگام لمس واژن و اطراف آن ایجاد می شود ، کاهش دهد. برای تضعیف این رفلکس ، به زنان دستور داده می شود که برخی تمرینات لمس را انجام دهند.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهرانa>

4 دیدگاه

 • برای درمان واژینیسموس شما چه چیزی را پیشنهاد میکنید ؟ آیا قرص و داروی خاصی دارد؟

 • خانم دکتر آیا راهی برای خلاص شدن از این بیماری بصورت کامل هست؟ من نزدیک به یک سال است ازدواج کردم ولی بخاطر این مشکل زندگیم به مشکل خورده است. لطفا کمکم کنید

 • سلام خانم دکتر
  طول درمان این بیماری چه قدر است ؟ به نظر این بیماری ریشه در چی داره ؟

 • سلام خانم دکتر عزیز

  برای مراجعه جهت درمان آیا حضور همسرم هم الزامی است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.