منیره-گل-شیرازی

متخصص زنان

متخصص زنان

دلایل مختلفی برای مراجعه به یک جراح و متخصص زنان و زایمان وجود دارد، از انجام معاینه های پزشکی ، تیشخص ، بررسی و درمان بیماری ها ، بارداری و یا مشکلات در ناباروری ، مراقبت های قبل و حین و بعد از بارداری و … از دلایل مراجعه به یک متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشد .

طریقه شناخت بهترین متخصص زنان

 • داشتن مدرک معتبر
 • داشتن اطلاعات به روز در زمینه رشته تخصصی خود .
 • رفتار مناسب با بیمار به گونه ای که بیمار احساس راحتی کند و بتواند تمامی مشکلات خود را به پزشک انتقال دهد .
 • در دسترس بودن در خارج از تایم کاری . بسیاری از مراجعه کنندگان یک متخصص زنان مادران باردار می باشند که گاهی در ساعات غیر کاری ممکن است سوالی داشته باشند، در این زمان پزشک باید با آن ها در ارتباط باشد و نگرانی های آن ها را رفع کند . کاهش استرس از مهم ترین ویژگی های یک متخصص زنان است .
 • و…

با پیشرفت روز افزون علم پزشکی در شاخه زنان ، بسیاری از مشکلات بانوان در قبل ، حین و بعد از بارداری تا درمان بیماری ها از سنین نوجوانی تا میانسالی در بخش زنان جز وظایف یک متخصص زنان می باشد .

انواع خدمات متخصص زنان

سرطان آندومتر

سرطان آندومتر نوعی سرطان است که از رحم شروع می شود. رحم عضوی لگنی توخالی و به شکل گلابی است که در آن رشد جنین اتفاق می افتد. سرطان آندومتر از لایه سلول هایی که پوشش داخلی رحم را تشکیل می دهند آغاز می شود. سرطان آندومتر را گاهی سرطان رحم می نامند. انواع دیگری از سرطان می تواند در رحم ایجاد شود ، از جمله سارکوم رحم ، اما شیوع آن بسیار کمتر از سرطان آندومتر است.

سرطان آندومتر اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده می شود زیرا به طور مکرر خونریزی غیرطبیعی از واژن ایجاد می کند. اگر سرطان آندومتر زود هنگام تشخیص داده شود ، برداشتن رحم با جراحی اغلب سرطان آندومتر را درمان می کند.

علائم سرطان آندومتر

علائم و نشانه های سرطان آندومتر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. خونریزی واژن پس از یائسگی
 2. خونریزی بین پریود
 3. درد لگن

سرطان های رحم

سرطان رحم یکی از مشکلاتی است که جان زنان و مادران را به خطر انداخته است.

تقریباً 2/8 درصد زنان حداقل یک بار سرطان رحم را تجربه می کنند.

اگر زنان سریع متوجه سرطان خود شوند و به درمان آن اقدام کنند احتماا زنده ماندن بیش تر از 5 سال را به بالا تر از 95 درصد می رسانند.

رحم یک کیسه ماهیچه ای و گلابی شکل است که در لگن قرار دارد. سلول های سنگفرشی ساده در بخش داخلی آن قرار گرفته است و اندومتر را بوجود آورده است. اگر سلول های دیواره رحم به دلایل مختلفی از کنترل و تنظیم خارج شوند و بیش از حد تقسیم انجام دهند.

اگر سلول ها تقسیم شوند و پراکنده شوند، سرطان را پخش کرده و متاستاز اتفاق می افتد.

اگر نشانه های زیر را داشتید شما ممکن است مبتلا به سرطان رحم باشید.

خون ریزی و ترشحات غیرطبیعی از واژن، درد هنگام دفع ادرار و یا رابطه جنسی و درد در ناحیه زیر شکم و لگن از شایع ترین این علائم است.

سرطان رحم معمولاً با آزمایش پاپ اسمیر، سونوگرافی، نمونه گرافی و تصویر برداری مشخص می شود‌ و راه های درمان آن با توجه به نوع سرطان تعیین می شود.

بعد از تشخیص سرطان، مرحله و درجه بندی سرطان با استفاده از روش های عکس برداری قفسه سینه، اسکن های سی تی اسکن و MRI مشخص می شود. بعد از تعیین درجه سرطان روش های درمان با توجه به سن بیمار و عوامل دیگر انتخاب می شود که می تواند شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و هورمون درمانی باشد.

دکتر-منیره-گل-شیرازی

دکتر-منیره-گل-شیرازی

درمان تبخال تناسلی

تبخال دستگاه تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. طبق آمار بدست آمده از 6 نفر از سن 14 الی 49 سال ممکن است یک نفر به این ویروس مبتلا شده باشد. جالب است بدانید که بیش از 90 درصد افراد مبتلا به بیماری تبخال تناسلی از ابتلای خود به این بیماری بی خبر هستند.

علائم تبخال دستگاه تناسلی

ممکن است در اطراف دستگاه تناسلی خود احساس خارش یا گزگز کنید. به دنبال آن معمولاً تاول های ریز و دردناکی ایجاد می شود که با ترشح یا خونریزی همراه است. بیشتر افراد در طی چند هفته پس از ابتلا به ویروس از شخص دیگر ، علائم را مشاهده می کنند. اولین بار که اتفاق می افتد ، ممکن است تب ، سردرد یا احساسات شبیه آنفلوآنزا داشته باشید. برخی از افراد علائم کمی دارند و یا کلا علائمی ندارند.

درمان فیبروم رحم

فیبروم رحم تومورهای شایع زنان و زایمان است ، از هر سه تا چهار زن یک نفر را درگیر می کند ، بسته به جمعیت مورد مطالعه ، تخمین می زند تا 80 درصد باشد. علت آنها به خوبی مشخص نشده است ، اما تحت تأثیر چندین عامل خطر ، از جمله قاعدگی زودرس ، پوچی و سابقه خانوادگی است. بیش از 50٪ زنان مبتلا بدون علامت هستند ، اما ضایعات ممکن است به علائم آزار دهنده مانند خونریزی ، درد لگن و نفخ یا علائم ادراری مرتبط باشد. درمان فیبروم رحم به طور کلاسیک جراحی است. با این حال ، گزینه های مختلف پزشکی در دسترس است ، که کنترل علائم را فراهم می کند در حالی که خطرات و عوارض را به حداقل می رساند. تعداد زیادی از آزمایشات بالینی ، درمان های پزشکی معمولاً مورد استفاده و درمان های جدید بالقوه موثر را ارزیابی کرده اند.

 درمان ناباروری با IVF

معمولاً IVF  شامل روشی است که در محیط آزمایشگاه صورت می گیرد و طی یک مرحله آزمایش در محیط آزمایشگاه تخمک و اسپرم ترکیب شده و بعد از اینکه از باروری اطمینان حاصل کنند در رحم مادر قرار می دهند. بر خلاف فرآیند درمان ناباروری با IUI که اسپرم در رحم قرار می گیرد و برداشت از آن در حالت عادی اتفاق می افتد – IVF شامل ترکیب تخمک و اسپرم در خارج از بدن در یک آزمایشگاه است. پس از تشکیل جنین یا جنین ، آنها در رحم قرار می گیرند. IVF روشی پیچیده و گران است. فقط حدود 5٪ از زوجین مبتلا به ناباروری آن را جستجو می کنند. با این حال ، از زمان معرفی آن در ایالات متحده در سال 1981 ، IVF و سایر تکنیک های مشابه منجر به بیش از 200000 نوزاد شد.

لقاح آزمایشگاهی (IVF) یک روش چند مرحله ای است که مکانیسم لقاح طبیعی در لوله های رحمی یک زن را دور می زند. تلاش می شود تا همجوشی اسپرم و تخمک در خارج از بدن یعنی در یک محیط کشت حاصل شود. این شامل مراحل زیر است که هر یک از آنها لزوماً باید موفقیت آمیز باشد قبل از اینکه زن و شوهر امیدوار شوند که به مرحله بعدی ادامه دهند.

IUI یک روش درمانی باروری است که اسپرم ها مستقیماً در رحم یک زن قرار می گیرند. در طی برداشت طبیعی ، اسپرم باید از مهبل (واژن) در دهانه رحم ، به رحم و تا لوله های فالوپ عبور کند. با IUI ، اسپرم ها مستقیماً درون رحم قرار می گیرند ، که آنها را به تخمک ها نزدیک می کند. ذاین روند می تواند احتمال بارداری را در زوج های خاصی که در بارداری مشکل داشته اند ، افزایش دهد.

کاندیدای استفاده از روش IUI

IUI در مقایسه با درمان های تهاجمی و پرهزینه تر مانند درمان ناباروری با IVF یک روش باروری نسبتاً غیر تهاجمی و ارزان قیمت است. در بعضی موارد ، ممکن است زوج ها قبل از پیشرفت در IVF در صورت لزوم با IUI شروع کنند. گاهی روش درمانی ای یو آی ممکن است تنها درمانی باشد که برای رسیدن به بارداری مورد نیاز است.

درمان آندومتریوز

اندومتریوز نوعی اختلال است که در آن ، بافت مشابه بافتی که لایه رحم شما را تشکیل می دهد ، در خارج از حفره رحم شما رشد می کند. آستر رحم شما آندومتر نام دارد.
آندومتریوز هنگامی رخ می دهد که بافت آندومتر در تخمدان ها ، روده و بافت های لگن شما رشد می کند. غیر ممکن است که بافت آندومتر در خارج از ناحیه لگن شما گسترش یابد ، اما غیرممکن نیست. بافت آندومتر در خارج از رحم شما در حال رشد است و به عنوان کاشت آندومتر شناخته می شود.
تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی شما روی بافت آندومتر نابجا تأثیر می گذارد و باعث ایجاد ملتهب و دردناک منطقه می شود. این بدان معنی است که بافت رشد می کند ، ضخیم می شود و تجزیه می شود. با گذشت زمان ، بافتی که شکسته می شود دیگر جایی ندارد و در لگن شما گرفتار می شود.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

4 دیدگاه

 • من 37 سالم است و حدود 5 ماه است که پریود نشده بودم و فکر میکردم یائسته شدم ولی الان 5 -6 روز است دچار خونریزی شدم ایا این مشکل میتواند از علائم سرطان آندومتر باشد؟

  • سلام روز شما بخیر
   یائسگی بین 45 سالگی تا 50 سالگی ایجاد می شود. بنابراین ممکن است عوامل دیگری در این سن برای شما ایجاد مشکل کرده باشد. بهتر است به یک متخصص زنان مراجعه نمایید تا با انجام ازمایش های لازم و همچننین معاینه شما علت اصلی مشکل شما را شناسایی کند

 • آیا سرطان آندومتر درمان دارد؟ من دچار سرطان آندومتر شده ام ولی دکترم گفت پیشرفته نشده و میشه درمان کرد . میخواستم بدونم آیا این حرف واقعیت دارد؟

  • سلام روز شما بخیر
   انواع متفاوتی از درمان برای بیماران مبتلا به سرطان آندومتر وجود دارد. تشخیص سریع و به موقع در درمان این بیماری نقش مهمی دارد. جراحی، شیمی درمانی، اشعه درمانی، هورمون درمانی از جمله روش های درمانی است که با توجه به شدت بیماری برای فرد انتخاب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.