درمان ناباروری با ivf

درمان ناباروری با ivf

دلایل احتمالی ناباروری زنان چیست؟

باردار شدن و حاملگی برای پایان دادن به بارداری در واقع فرایندهای بسیار پیچیده ای هستند. بسیاری از موارد در طی این فرایندها به اشتباه می روند و منجر به ناباروری می شوند. به همین دلیل ، لیست زیر فقط برخی از دلایل عمده ناباروری در زنان را شامل می شود. این به معنای همه جانبه نیست. زنی که در بارداری مشکل دارد یا حاملگی ندارد ، باید در مورد درمانهای احتمالی با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کند.

علل ناباروری در زنان

شایع ترین علت ناباروری زنان عدم تخمک گذاری است که در 40٪ از زنان با مشکلات ناباروری اتفاق می افتد. 1 عدم تخمک گذاری می تواند از دلایل مختلفی مانند:

شرایط تخمدان یا زنان مانند نارسایی اولیه تخمدان (POI) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

پیری ، از جمله “ذخیره تخمدان کاهش یافته” ، که به تعداد کم تخم در تخمدانهای زن به دلیل پیری طبیعی اشاره دارد

اختلالات غدد درون ریز ، مانند بیماری تیروئید یا مشکلات هیپوتالاموس ، که بر روی هورمونهای تولید شده از بدن تأثیر می گذارد ، به طوری که ممکن است هورمون یا گروهی از هورمون ها بیش از حد یا خیلی زیاد باشند.

تاثیر قاعدگی در ناباروری

مشکلات مربوط به چرخه قاعدگی ، فرایندی که بدن زن را برای بارداری آماده می کند ، می تواند منجر به ناباروری شود. چرخه قاعدگی شامل چندین مرحله است و مشکلات در هر یک از مراحل می تواند منجر به مشکل در بارداری یا ناباروری شود.

بیماری های زنان

مشکلات ساختاری معمولاً شامل وجود بافت غیر طبیعی در لوله های فالوپ یا رحم است.

اگر لوله های فالوپ مسدود شود ، تخم ها قادر به انتقال از تخمدان ها به رحم نیستند و اسپرم قادر به رسیدن تخمک برای لقاح نیست. مشکلات ساختاری رحم مانند مواردی که ممکن است در لانه گزینی دخالت داشته باشد نیز می تواند باعث نازایی شود.

درمان ناباروری در زنان

درمان ناباروری در زنان

برخی از مشکلات ساختاری خاص که می توانند باعث ناباروری شوند عبارتند از:

آندومتریوز ، هنگامی که بافتی که به طور طبیعی داخل رحم می رود ، در مکانهای دیگر یافت می شود ، مانند مسدود کردن لوله های فالوپ

فیبروم رحمی ، رشدهایی که در داخل و اطراف دیواره رحم ظاهر می شود ، اگرچه بیشتر زنان مبتلا به فیبروم مشکل باروری ندارند و می توانند باردار شوند. اما ممکن است برخی از زنان مبتلا به فیبروم نتوانند به طور طبیعی باردار شوند یا ممکن است دچار سقط جنین های متعدد یا زایمان زودرس شوند.

پولیپ ها ، که رشد غیر سرطانی در سطح داخل رحم دارند. پولیپ ها می توانند در عملکرد رحم اختلال ایجاد کرده و باعث شود که زن بعد از برداشتن باردار شود. برداشتن جراحی پولیپ می تواند شانس بارداری زن را افزایش دهد.

زخم شدن در رحم از آسیب های قبلی ، عفونت یا جراحی. زخم ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد و ممکن است در لانه گزینی تداخل ایجاد کند ، بنابراین منجر به ناباروری می شود.

رحم غیرمعمول شکل ، که می تواند در کاشت و توانایی حمل بارداری تأثیر بگذارد

عفونت در زنان

عفونت ها همچنین می توانند در زنان و مردان ناباروری ایجاد کنند. سوزاک و درمان نشده کلامیدیا در زنان می تواند به بیماری التهابی لگن منجر شود ، که ممکن است باعث ایجاد زخم شود و لوله‌های فالوپی را مسدود کند. سفلیس درمان نشده باعث افزایش خطر زایمان در زن باردار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عفونت هایی که ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد ، می توانید در صفحه موضوع مربوط به عفونتهای مقاربتی (STI) مشاهده کنید.عفونتهای مزمن در دهانه رحم و درمان جراحی ضایعات دهانه رحم همراه با عفونت پاپیلومای انسانی (HPV) همچنین می تواند میزان یا کیفیت مخاط دهانه رحم را کاهش دهد. مشکلات این ماده چسبنده یا لغزنده که روی دهانه رحم و مهبل (واژن) جمع می شود می تواند زنان را برای بارداری دشوار کند.

آندومتريوز هنگامي رخ مي دهد كه سلول هايي كه به طور معمول حفره رحم را رديف مي كنند ، به نام آندومتر ، به جاي آن خارج از رحم يافت مي شوند. توضیحات دقیق تر از آندومتریوز را می توانید در صفحه موضوع آندومتریوز NICHD مشاهده کنید.

اندومتریوز

تحقیقات پیوندی بین ناباروری و اندومتریوز نشان داده است. مطالعات نشان می دهد که بین 25 تا 50 درصد از زنان نابارور مبتلا به آندومتریوز و بین 30 تا 40 درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز نابارور هستند .6،7،8 دانشمندان علت دقیق ناباروری در زنان مبتلا به اندومتریوز را نمی دانند.

نظریه های فعلی در مورد چگونگی ایجاد آندومتریوز در ناباروری شامل موارد زیر است:

ممکن است تغییراتی در ساختار اندام تولید مثل زن رخ دهد. آندومتریوز می تواند باعث ایجاد چسبندگی لگن ساخته شده از بافت اسکار بین ساختارهای مجاور ، مانند بین تخمدان و دیواره لگن شود. این می تواند مانع از آزاد شدن تخمک بعد از تخمک گذاری شود. زخم در لوله فالوپ می تواند حرکت تخم را از طریق لوله فالوپی قطع کند.

پوشش شکم ، که به آن صفاقی گفته می شود (جفت تلفظ شده-ih-tuh-NEE-uhm) ، ممکن است تغییراتی را انجام دهد که بر عملکرد آن تأثیر می گذارد:

در زنان مبتلا به آندومتریوز ، میزان مایعات داخل صفاقی اغلب افزایش می یابد.

مایع موجود در محیط صفاقی حاوی موادی است که می تواند بر عملکرد تخم ، اسپرم و لوله های فالوپ تأثیر منفی بگذارد.

تغییرات شیمیایی در آستر رحم که در نتیجه آندومتریوز اتفاق می افتد ، ممکن است بر توانایی جنین در کاشت صحیح و تأثیر گذاشتن در بارداری زن تأثیر بگذارد.

PCOS یکی از شایع ترین دلایل ناباروری زنان است. این وضعیتی است که تخمدانهای زنانه و در برخی موارد غدد فوق کلیوی بیش از حد طبیعی باعث افزایش آندروژن ها (نوعی هورمون) می شوند. مقادیر زیاد این هورمون ها در ایجاد فولیکول تخمدان و آزاد شدن تخم ها در هنگام تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند. در نتیجه ، کیسه های پر از مایع یا کیست ها می توانند در تخمدان ها ایجاد شوند. توضیحات بیشتر را می توان در صفحه موضوع NICHD PCOS یافت.

تنبلی تخمدان

حققان تخمین می زنند که 5 تا 10 درصد از زنان در ایالات متحده PCOS دارند. علت دقیق PCOS ناشناخته است ، اما تحقیقات فعلی نشان می دهد که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی منجر به این بیماری می شود.

OI شرایطی است که تخمدانهای زن در سن جوانی از تولید هورمون و تخم مرغ متوقف می شوند. زنان مبتلا به POI به طور نامنظم تخمک گذاری می کنند ، در صورت وجود ، و ممکن است به دلیل مشکلات تخمدان هایشان ، سطح غیر طبیعی هورمون های تخمدان و هیپوفیز را داشته باشند.

فیبروم رحم

فیبروم رحم رشد غیر سرطانی است که در داخل رحم تشکیل می شود. فیبروم های رحمی بسته به اندازه و موقعیت آنها می توانند در برخی موارد باعث علائم شوند. دانشمندان نمی دانند چه عواملی باعث تشکیل فیبروم ها می شود ، اما اعتقاد بر این است که ممکن است پایه ژنتیکی وجود داشته باشد.

فیبروم ها می توانند به ناباروری کمک کنند و در 5٪ تا 10٪ از زنان نابارور یافت می شود .12 فیبروم واقع در حفره رحم (بر خلاف آنهایی که در دیواره رحم رشد می کنند) یا آنهایی که قطر آنها از 6 سانتیمتر است بیشتر است. تاثیری منفی بر باروری داشته باشد. اگر 12 فیبروم احتمالاً روی باروری زن تأثیر بگذارد:

موقعیت دهانه رحم را تغییر دهید ، که می تواند تعداد اسپرم هایی که وارد رحم می شوند را کاهش دهد

شکل رحم را تغییر دهید ، که می تواند در حرکت اسپرم یا کاشت اختلال ایجاد کند

لوله های فالوپ را مسدود کنید ، که مانع از رسیدن اسپرم به تخم می شود و یک تخم بارور شده را از انتقال به رحم باز می دارد

در جریان خون به رحم دخالت کنید ، که می تواند از لانه گزینی جنین جلوگیری کند

توضیحات بیشتر درباره فیبروم های رحمی را می توانید در صفحه موضوع فیبروم های رحمی NICHD مشاهده کنید.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

3 دیدگاه

    • سلام وقت شما بخیر
      بله این بیماری در برخی موارد باعث ایجاد ناباروری در زنان می شود.

  • اگر در سونوگرافی تشخیص میوم داده شود, چه تاثیری در ناباروری دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.