علل شکست ای وی اف

علل شکست ای وی اف

علت شکست آی وی اف

علت شکست آی وی اف چیست؟ چه موقعی از روش درمان ای وی اف استفاده می شود؟ مراحل درمان آی وی اف چگونه است؟ آی وی اف چیست؟ و هزاران سوال مشابه در رابطه با این مورد وجود دارد که هدف ما در این مقاله بررسی علل شکست آی وی اف می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما همراه باشید.

آی وی اف چیست؟

آی وی اف یک روش درمان ناباروری می باشد. که در این روش لقاح به صورت مصنوعی و در آزمایشگاه انجام می شود.

 1. در روش آی وی اف پزشک ابتدا از درمان دارویی برای تحریک تخمک گذاری استفاده می کند.
 2.  سپس تخمک های تولید شده به وسیله کاتتر دریافت شده. و سپس اسپرم دریافت شده از مرد نیز در محیط آزمایشگاه لقاح داده می‌شود.
 3.  سپس تخمک بارور شده به وسیله اسپرم، بعد از چند روز که به اندازه کافی رشد کرد به رحم مادر انتقال داده می‌شود.

در واقع وقتی که زوجین نابارور هستند از این روش درمان استفاده می گردد. مدت زمان لازم برای ivf حدود چند ماه می باشد. آی وی اف جزو روش های درمانی است که احتمال بارداری را افزایش میدهد. و وضعیت جسمی بیمارمی‌تواند در بحث کسب نتیجه دلخواه بسیار تاثیرگذار باشد.  در واقع به هیچ عنوان نمی‌توان گفت که صددرصد نتیجه مثبت به دست می آید. چون عوامل بسیار مهم و پیچیده ای در بحث باروری تاثیر گذار هستند.

ولی اگر بحث درمان ناباروری به وسیله پزشکان حرفه ای و با تجربه مانند دکتر گلشیرازی انجام گردد. در این حالت احتمال بارداری فوق العاده افزایش پیدا می‌کند. و تنها مورد مهمی که باید افراد زوج‌های نابارور باید به آن دقت کنند. این است که برای درمان و معالجه به پزشکان حرفه‌ای و متخصص مراجعه کنند.

روش درمانی IVF بر روی چه افرادی انجام می گیرد؟

تمام بانوانی که بالای ۳۵ سال دارند می توانند با روش درمان آی وی اف باردار شوند. چون بحث افزایش سن باعث کاهش کیفیت تخمک و یا کاهش کیفیت اسپرم در مردان می گردد. که این موارد می‌تواند احتمال باروری به روش طبیعی را کاهش دهد. و در واقع می توان گفت افرادی که نابارور هستند. و سن بالایی دارند می‌توانند با روش درمانی آی وی اف صاحب فرزند شوند.

همچنین افرادی که به خاطر مشکلات رحمی لوله های فالوپ آنها مسدود شده است. و امکان رسیدن اسپرم به تخمک وجود ندارد این افراد نیز می‌توانند با روش درمانی آی وی اف بارور گردند. از موارد دیگری که می توانند با استفاده از درمان آی وی اف صاحب فرزند شود. می‌تواند به افرادی که آندومتریوز یا سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند اشاره کرد.

هنگامی که احتمال باروری به صورت طبیعی وجود ندارد در واقع وقتی که تعداد اسپرم ها کافی باشد. ولی بحث بارور کردن تخمک به گونه ای به مشکل بربخورد این مورد می تواند به خاطر دلایل مختلفی باشد در این صورت می توان از روش IVF استفاده کرد. همچنین افرادی که دچار سقط های مکرر شده اند نیز می توانند با استفاده از روش درمان آی وی اف صاحب فرزند شوند.

دلیل شکست درمان ناباروری با آی وی اف(IVF) چیست؟

باروری با روش آی وی اف(IVF) همیشه به صورت صد در صدی نیست. و در برخی مواقع ممکن است با شکست روبرو شود. و معمولاً افرادی که سن کمتری دارند احتمال بارداری آنها بسیار بیشتر از افرادی می باشد که سن بالایی دارند. و معمولاً افرادی که کمتر از ۳۵ سال دارند، احتمال باروری آنها با استفاده از آی وی اف حدود ۴۰ درصد است.

در برخی مواقع هم مشاهده می گردد که شکست با روش آی وی اف باعث نگرانی تمام  زوجین می‌شود. در صورتی که جای نگرانی ندارد و خیلی از زوجین نابارور بعد از چندین مرحله صاحب فرزند شده اند. به هیچ عنوان هم نمی‌توان گفت که شکست در مرحله اول به معنی شکست در مراحل بعدی است. پس نباید دراین مورد نگران بود.

در واقع می‌توان گفت که عوامل مختلفی در بحث شکست در روش آی وی اف وجود دارد. که در لیست زیر چند نمونه از این موارد مهم بیان شده است:

 1. وجود مشکل در لانه گزینی جنین
 2. سن بیمار
 3. پایین بودن کیفیت تخمک
 4. پایین بودن کیفیت اسپرم
 5.  همچنین وجود مشکلات ژنتیکی و کروموزومی

شرایط بیمار و ارتباط آن با ای و ی اف

‏ivf یکی روش بسیار پیچیده می باشد که شرایط بیمار می تواند احتمال موفقیت را افزایش دهد. و به هیچ عنوان نمی توان گفت که به صورت ۱۰۰ درصدی نتیجه مثبتی به دست می آید.  یکی از مواردی که باعث میگردد تا آی وی اف با شکست روبرو شود این است که جنین نمی توانند به لایه رحم بچسبد. که این مورد به عنوان مشکل در لانه گزینی جنین شناخته می شود.

که در بیش از ۹۰ درصد مواقع این مشکل باعث عدم موفقیت با استفاده از روش درمانی آی وی اف می شود.

علل شکست ای وی اف

علل شکست ای وی اف

رابطه بین سن بیمار و شکست درمان آی وی اف

از مهم‌ترین مواردی که باعث میگردد تا روش درمان ناباروری آی وی اف شکست بخورد: سن بیمار، شرایط بدنی ، رفلکس بدن بیمار به داروهای ivf و… می باشد. پس عوامل متعددی در این میان وجود دارد که خارج از عهده پزشک می باشد. و به گونه ای که فقط بدن بیمار می‌تواند باعث افزایش درصد درمان با آی وی اف گردد.

با توجه به اینکه سن بیمار رابطه مستقیمی با کیفیت تخمک ها دارد. به همین دلیل افزایش یافتن سن به گونه‌ای احتمال باروری را تاحدودی کاهش می دهد. به همین علت است که  معمولاً افرادی که سن کمتری دارند احتمال بارداری آنها با آی وی اف بسیار بیشتر از افرادی می باشد که سن بالایی دارند.

مثلاً اگر به دلیل بالا بودن سن بیمار تعداد تخمک ها کم شوند و همچنین سطح هورمونFSH افزایش پیدا کند. در این حالت ممکن است بدن بیمار واکنش‌های مناسبی  به درمان ندهد که در نتیجه آن باعث می‌شود تا با شکست روبرو شود.

رابطه بین کیفیت تخمک و شکست درمان آی وی اف

کیفیت تخمک ها یکی از مهمترین مواردی هستند که در بحث افزایش درصد باروری تاثیر گذار می باشند. در واقع بیش از ۹۵ درصد از عدم موفقیت به بحث کیفیت تخمک مربوط می باشد. که این مورد هم با سن بیمار در ارتباط است هر چه سن بیمار کمتر باشد به همان میزان کیفیت تخمک نیز بالا می‌رود. پس  تمام افرادی که نابارور هستند باید در همان مراحل ابتدایی اقدام به درمان ناباروری با استفاده از آی وی اف کنند.

رابطه بین کیفیت اسپرم و شکست آی وی اف

علاوه بر کیفیت تخمک، کیفیت اسپرم نیز در بحث باروری و موفقیت با درمان آی وی اف تاثیرگذار هست. در واقع نباید مشکلی در اسپرم وجود داشته باشد. در برخی مواقع داشتن شکل نامناسب، عدم تحرک، کم بودن تعداد اسپرم جزو موارد مهمی هستند. که می‌توانند باعث شوند تا آی وی اف با شکست روبرو شود.

از موارد دیگری که می تواند باعث شکست آی وی اف گردد می توان به وجود مشکلات ژنتیکی وکروموزومی،  استفاده از روش نامناسب برای انتقال جنین و سبک زندگی اشاره کرد. مهمترین موردی که اکثرا به آن توجه  نمی شود سبک زندگی می باشد.

چون در بسیاری از مواقع مصرف برخی داروها، مصرف دخانیات، عدم مصرف مواد غذایی مناسب جزو مهم‌ترین مواردی هستند که باعث ناباروری می گردد مخصوصا مردان باید به این مورد فوق‌العاده دقت نمایند.

بهترین دکتر زنان در تهران

امروز وجود متخصصین زنان و نازایی باعث شده است تا امکان رفع بسیاری از مشکلات زنانه و بحث ناباروری به راحتی درمان گردد. در صورتی که بیماران در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایند. خوشبختانه دکتر گلشیرازی جزو بهترین پزشکان زنان و نازایی در تهران می باشد. که در تهرانپارس خدمات ارائه می دهد.

و اگر برای درمان مشکلاتی مانند آندومتریوز، چسبندگی رحم، ناباروری، سندروم تخمدان پلی کیستیک و موارد بسیار مهم دیگر دنبال پزشکی متخصص و حرفه ای هستند. در این صورت می‌توانید به دکتر زنان دکتر منیره گل شیرازی که در شرق تهران خدمات ارائه می‌دهد مراجعه نمایید.

مهمترین گزینه‌ای که وجود دارد این است که باید تمام زوجین نابارور هنگام انتخاب پزشک فوق العاده دقت نمایند. و هرچه تجربه و تخصص پزشک زیاد باشد به همان میزان احتمال موفقیت افزایش پیدا می‌کند. و به هیچ عنوان مشکل و یا خطایی هنگام درمان به وجود نمی‌آید.  که خوشبختانه وجود دکتر منیره گل شیرازی تمام این نگرانی‌ها را برای همیشه از بین برده است.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

4 دیدگاه

 • سلام و صبح بخیر

  می خواستم ازتون بپرسم که خانم دکتر زنانی که تجربه سقط مکرر دارند آیا می توانند از ivf استفاده کنند ؟

 • سلام وخسته نباشید به شما

  سبک زندگی چه قدرمی تونه به نظر شما در مثبت شدن انجام ivf تاثیرگزار باشه ؟

 • سلام
  خانم دکتر عزیز علت اصلی شکست ivf چی می تونه باشه ؟؟

 • سلام و خسته نباشید به خانم دکنر گل
  می خواستم ازتون بپرسم ایا ivf هم محدوده سنی داره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.