عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن چیست؟ علائم عفونت واژن چیست ؟ علت عفونت واژن چیست ؟ راه های درمانی عفونت واژن چیست ؟ انواع عفونت های وواژن چیست ؟ راه های پیشگیری عفونت واژن چیست ؟

 در حالت طبیعی در واژن سالم باکتری ها و قارچ های طبیعی وجود دارند، اما اگر این تعادل میان این باکتری ها و قارچ ها بهم بریزد و  سلول های عفونی زیاد شوند، علائمی مانند خارش، سوزش، درد، زخم، ترشحات و التهاب به سراغ فرد میاید.

در صورت مشاهده علایم ذکر شده، فرد دچار عفونت واژن یا واژینت شده است.

عفونت های واژن عموما به عنوان بیماری های مراقبتی شناخته می شوند. اما زنانی که فعالیت جنسی هم ندارند امکان دارد به این بیماری دچار شوند.

علائم عفونت واژن

عموما مدت زمان ابتلا به عفونت واژن و عدم درمان آن در علائم ایجاد شده تاثیر دارند. به طور کلی و عموما این بیماری یکسری علائم مشخصی دارند:

 • تغییر در میزان ترشحات واژن. ترشحاتی که حجم بالایی دارند و معمولا به رنگ سفید و یا خاکستری هستند که بعضی اوقات سفید و چسبناک بودند.
 • التهاب در واژن و اطراف آن
 • احساس سوزش در هنگام تخلیه مثانه و یا رابطه جنسی
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • احساس درد عمومی
 • قرمز شدن واژن و اطراف آن
 • زخم شدن واژن و اطراف آن
 • خارش ناحیه واژن

علت عفونت واژن

دلالیل مختلفی برای شروع عفونت واژن وجود دارد که در صورت مبتلا شدن به این عفونت، پزشک معالج تشخیص علت عفونت را هم خواهد داد. به طور کلی دلایل و علت های شایعی برای چرایی بروز این بیماری وجود دارد:

 • زیاد شدن بیش از حد تعداد باکتری هایی که خاص واژن هستند و در آن جا یافت می شوند.
  این زیاد شدن باکتری ها سبب بروز علائم عفونت واژن و در نهایت ابتلا فرد به این بیماری می شود که به آن واژینوز باکرتیال می گویند.
 • برخی از مواد و فعالیت ها می توانند باعث التهاب واژن و در نهایت ابتلا فرد به بیماری عفونت واژن شود. مواردی نظیر: موارد تحریک کننده، صابون های بهداشتی و آرایشی، اسپری، مواد ضد بارداری ( قرص های اسپرم کش) و شتسشوی بدن می توانند سبب بروز التهاب واژن شوند.
 • یک نوع انگل خاص تحت عنوان تریکومونیازیس می تواند از راه رابطه جنسی به فردی منتقل شود و سبب ابتلای افراد به عفونت واژن شود.
 • معمولا و پس از یائسگی با کاهش سطح استروژن و یا برداشته شدن تخمدان ها پوشش درونی ناحیه واژن مقداری نازک شده و سبب بروز خشکی و یا سوزش می شود که به این حالت سندروم تناسلی ادراری یائسگی یا آتروفی واژنی می گویند.
 • عفونت های قارچی یا مخمری معمولا در اثر افزایش تعداد و رشد باکتری آلبیکنز ایجاد می شوند.
  البته این نوع از باکتری می تواند در نقاط دیگر بدن هم مشکل ساز شود. مصرف آنتی بیوتیک ها و به طبع آن کاهش باکتری های مفید واژن در بروز عفونت های قارچی موثر هستند.

در برخی از اوقات امکان دارد پزشک معالج نتواند علت عفونت واژن را تشخیص دهد که این حالت را ولوواژینیت غیر اختصاصی می گویند.

این مشکل در همه رده های سنی امکان دارد اتفاق بیفتند اما در دختران جوان که به بلوغ نرسیده اند، بیشتر دیده می شود.

راه های درمانی عفونت واژن

به طور کلی روش درمان عفونت واژن، به تشخیص پزشک متخصص و علت ابتلای فرد به بیماری عفونت واژن بستگی دارد. ممکن است درمان به صورت قرص و یا ژل باشد و این مورد بستگی به معاینه و تجویز پزشک دارد.

بسته به نوع عفونت درمان های زیر وجود دارد:

درمان عفونت باکتریایی :

در این نوع از عفونت ها و به منظور درمان می توان از آنتی بیوتیک ها کمک گرفت. در برخی از حالات می توان از ژل ها و کرم ها مانند مترونیدازول و یا کلیندامایسین در داخل واژن استفاده کرد و در برخی دیگر از حالات نیز از قرص استفاده کرد که این مورد بستگی به میزان پیشرفت عفونت و تشخیص پزشک بستگی دارد.

درمان عفونت قارچی :

به طور کلی در درمان عفونت قارچی می توان بدون مراجعه به پزشک و با درمان های بدون نسخه استفاده کرد.

اما در برخی موارد شاید عفونت و علائم ایجاد شده فرد را دچار اشتباه کند و با تصور عفونت قارچی از درمان های خودسرانه استفاده شود.

به طور معمول از شیاف ها و یا کرم های ضد قارچ برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می شود.

اما با این حال بهتر است برای تشخیص دقیق علت و نوع عفونت واژن و همچنین معاینه و تجویز نسخه مناسب به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

درمان عفونت تریکومونیازیس :

در این نوع از عفونت های واژن نیز از قرص ها و کرم های استروژن و یا یک دوز آنتی بیوتیک مانند مترونیدازول (فلاژیل) و یا تینیدازول (تینداماکس) به منظور درمان عفونت استفاده می شود.

همچنین بهتر است برای جلوگیری از ابتلای دوباره به این بیماری شریک جنسی فرد مبتلا هم تحت یک دوره درمان قرار بگیرد.

درمان عفونت آتروفی واژنی :

معمولا پزشکان برای درمان این نوع از عفونت های واژنی بعد از بررسی تمام ابعاد بیماری و خطرات آن به سراغ درمان هایی همچون قرص، کرم و یا حلقه های واژنی می روند.

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن چیست؟

انواع عفونت های واژن چیست ؟

در موارد مختلف عفونت واژن، عوامل و پارامتر های زیادی هستند که بر خود عفونت واژن و علت و نوع عفونت تاثیر می گذارند.

شناخت نوع عفونت و تجویز نسخه متناسب با نوع عفونت واژنی توسط پزشک متخصص زنان و زایمان می تواند در درمان این بیماری توسط پزشک معالج موثر باشد.

در مجموع 4 نوع عفونت رایج واژن وجود دارد که عبارتند از:

عفونت باکتریایی

به طور کلی یک میزان مشخصی از باکتری ها در واژن و اطراف آن وجود دارند که بعضا هم مفید هستند. حال اگر تعداد و میزان سطح آن ها در واژن و اطراف آن تغییر کند و تعادل آن از بین رود، شاهد بروز عفونت باکتریایی واژن خواهیم بود.

در عفونت باکتریایی فرد مبتلا به بیماری ممکن است ترشحاتی را ببیند که یا غلیظ و سفید است و یا این ترشحات رقیق، لغزنده و بی رنگ باشد.

در این نوع از عفونت ها، باکتری که سبب عفونت می شود (پاتوژن) به جای باکتری لاکتوباسیلوس وارد می شود. به همین دلیل و با توجه به کاهش سطح باکتری لاکتوباسیلوس و همچنین رشد دیگر باکتری ها از جمله باکتری های گاردنرلا باعث می شود تا عفونت باکتریایی بروز پیدا کند.

عفونت قارچی

رایج ترین نوع عفونت واژن، عفونت قارچی است.

در این نوع از عفونت شاهد حضور قارچ های مختلفی هستیم که البته بیشتر اوقات با یک قارچ با نام آلبیکنز سر و کار داریم. که افزایش تعداد این نوع از قارچ ها می تواند سبب بروز عفونت قارچی در افراد مختلف شود.

البته این نوع از باکتری می تواند در نقاط دیگر بدن هم مشکل ساز شود.

مصرف آنتی بیوتیک ها و به طبع آن کاهش باکتری های مفید واژن در بروز عفونت های قارچی موثر هستند.

همچنین تغییرات هورمونی بارداری، قرص های ضد بارداری و همچنین دوران قاعدگی خطر ابتلا به این عفونت را افزایش می دهند.

این نوع از عفونت های واژن عموما همراه با ترشحات سفید رنگ، غلیظ و حجیم هستند و همراه با خارش و قرمزی واژن به وجود می آیند.

عفونت تریکومونیازیس

در هنگام برقراری رابطه جنسی امکان دارد یک نوع انگل تک سلولی خاص تحت عنوان تریکومونیازیس از راه رابطه جنسی به فردی منتقل شود و سبب ابتلای افراد به عفونت واژن شود.

در این نوع از عفونت ممکن است فرد در حین تخلیه مثانه احساس درد کند و همچنین شاهد خروج ترشحات سبز یا خاکستری رنگ از واژن خود شود.

عفونت سوزاک

این نوع از عفونت معمولا هیچ نشانه ای ندارد و از جمله بیماری های آمیزشی است.

برخی اوقات فرد مبتلا به این بیماری در هنگام تخلیه مثانه و رابطه جنسی احساس درد می کند و همچنین امکان مشاهده ترشحات نیز وجود دارد.

عفونت کلامیدیا

در این حالت فرد مبتلا به بیماری ممکن است ترشحاتی را مشاهده کند و یا شاید ترشحات نداشته باشد. معمولا در این نوع از عفونت واژن و نواحی اطراف آن ملتهب می شود.

در صورتی که عفونت به داخل واژن و دهانه رحم راه پیدا کند، امکان دارد فرد مبتلا به بیماری در هنگام قائدگی و یا حین رابطه حنسی دچار خون ریزی شود.

این نوع از عفونت ها در حالت معمول، بدون علائم و نشانه هستند و به همین دلیل بهتر است که زنان جوان هر سال آزمایش شوند تا از شر این بیماری در امان باشند.

در صورت ابتلا به این بیماری و مبتلا بودن به آن در مدت زمان طولانی ممکن است فرد دچار مشکلات باروری و یا حتی ناباروری شود.

راه های پیشگیری عفونت واژن 

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری عفونت واژن بهتر است افراد خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارند.

همچنین از صابون های رایحه دار استفاده نکنند.

شستشوی مدوام هم نیز توصیه نمی شود تا باکتری و قاچ های مفید موجود در واژن و اطراف آن حفظ شوند.

بهتر است از پوشیدن لباس های زیر با جنس پلاستیک، شلوار های تنگ بخصوص شلوار های جین تنگ و به طور کلی شلوار ها و البسه ای که هوا را از خود عبور نمی دهند، خودداری نمایید.

بهترین متخصص زنان زایمان در تهران

امروزه با وجود پزشکان و متخصصان مانند دکتر منیره گلشیرازی که در زمینه زنان و زایمان و نازایی فعالیت می کنند و خدمات ارائه می دهند، باعث شده است تا افراد به راحتی بتوانند مشاوره‌های خیلی خوب و با ارزشی را در زمینه مربوطه دریافت نمایند و از خدماتی که ارائه می شود به خوبی استفاده کنند و بهره مند شوند.

در واقع و تنها قدمی که نیاز هست بردارید این است که به مطب دکتر منیره گلشیرازی مراجعه نمایید.

پس از مراجعه و بعد از انجام معاینه های اولیه توسط پزشک مربوطه، پزشک شما بهترین روش درمان برای رفع مشکلات شما در زمینه زنان و زایمان و نازایی را بر اساس نوع  مشکل شما بیان خواهد کرد.

با این روش با صرف هزینه های کم و پایین و در مدت زمان کوتاهی می توانید به صورت قطعی و با ضمانت بالایی قدم مهمی در راستای سلامتی خود بردارید.

 

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.