روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری

روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری

پیشگیری از بارداری اورژانسی چیست؟

پیشگیری از بارداری اضطراری (EC) احتمال بارداری پس از رابطه جنسی محافظت نشده را کاهش می دهد. شرایط متداولی که می توان از EC استفاده کرد عبارتند از فراموش کردن چند قرص ضد بارداری پشت سر هم ، شکستن کاندوم یا لغزش آن ، یا عدم استفاده از روش جلوگیری در حین رابطه جنسی. همچنین می تواند پس از تجاوز به زن مورد استفاده قرار گیرد.

پیشگیری از بارداری اورژانسی چگونه کار می کند؟

استفاده از EC باعث سقط جنین نمی شود. سقط جنین بارداری موجود را به پایان می رساند. EC از بروز حاملگی جلوگیری می کند. برای موثر بودن باید از EC بلافاصله پس از مقاربت جنسی محافظت نشده استفاده شود. اگر حاملگی قبلاً اتفاق افتاده باشد ، کار نمی کند.

روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری

گاهی اوقات افراد ناخواسته باردار می شوند و هیچ تمایلی به بارداری نداشته اند. این افراد از بارداری رضایت نداشته اند اما این اتفاق برای آن ها افتاده است. در قدیم چون روشی برای جلوگیری از بارداری نمی دانستند معمولاً بعد از گذشت 9 ماه فرزند به دنیا می آمد. اما اکنون با پیشرفت در همه ابعاد زندگی افراد می توانند از بارداری جلوگیری کنند.

دارو ها و وسایل گوناگونی وجود دارند که شما می توانید بعد از برقراری رابطه جنسی با استفاده از ان ها، از بارداری جلوگیری کنید. انواع قرص ها و دارو های زیادی وجود دارد که فقط تا سه روز بعد از داشتن رابطه می تواند از بارداری جلوگیری کند.

شست و شوی دقیق دستگاه تناسلی هرچند تضمین صددرصد ندارد اما امکان بارداری را کاهش می دهد.

همچنین استفاده از IUD مسی از بارداری بعد از رابطه جنسی جلوگیری لازم را به عمل می آورد.

توجه کنید مصرف این داروهای شیمیایی سبب سردر و سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، درد در ناحیه لگن و زیر شکم می شود که در مواردی ممکن است علائم یاد شده به شدت افزایش یابد. ازین رو به شما توصیه می کنم داروی ضدتهوع دیمن هیدرینات 25_50 میلی گرم را یا نیم ساعت قبل از داروی ضد بارداری و یا 5 ساعت بعد از آن استفاده کنید تا از شدت علائم آن بکاهد.

از جمله روش های شایع برای جلوگیری از بارداری می توان به قرص های HD و LD اشاره کرد.

اگر تمایل دارید از قرص LD استفاده کنید باید چهار عدد از آن را همزمان مصرف کنید و فراموش نشود مصرف آن 12 ساعت بعد هم باید تکرار شود.

اما اگر متمایل به مصرف HD هستید باید دو تا از قرص ها را همزمان مصرف کرده و 12 ساعت بعد این مصرف را مجدد انجام دهید.

انواع مختلف پیشگیری از بارداری اضطراری کدامند؟

دو نوع EC وجود دارد: 1) دستگاه داخل رحمی (IUD) و 2) قرص EC. سه نوع قرص EC وجود دارد: 1) اولی پریستال ، 2) قرص فقط پروژستین و 3) قرص EC ترکیبی. برخی از قرص های EC را می توان از طریق نسخه پزشک و بدون نسخه پزشک خریداری کرد. برخی دیگر به نسخه نیاز دارند. یک متخصص زنان و زایمان (متخصص زنان و زایمان) یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی باید آی یو دی را وارد کنند.

موثرترین شکل پیشگیری از بارداری اضطراری چیست؟

IUD موثرترین شکل EC است. وقتی طبق دستور مصرف می شود ، اولی پریستال موثرترین نوع قرص EC است و به دنبال آن قرص فقط پروژستین قرار می گیرد. قرص های ترکیبی EC به اندازه قرص EC فقط پروژسترون در جلوگیری از بارداری موثر نیستند.

دستگاه داخل رحمی چگونه کار می کند؟

آی یو دی عمدتا با توانایی اسپرم در لقاح تخمک کمتر کار می کند. این موثرترین روش EC در جلوگیری از بارداری است. هنگامی که برای EC استفاده می شود ، IUD باید 5 روز پس از داشتن رابطه جنسی بدون محافظت وارد شود. سپس می توانید به IUD برای کنترل طولانی مدت زایمان (تا 10 سال) اعتماد کنید. در صورت تمایل به بارداری می توانید هر زمان که بخواهید آی یو دی را بردارید.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از دستگاه داخل رحمی چیست؟

با استفاده از IUD ، درد و خونریزی قاعدگی ممکن است در چند ماه اول استفاده افزایش یابد. درد را می توان با مسکن های بدون نسخه تسکین داد. خونریزی شدید گاهی با دارو قابل درمان است. هر دو عارضه جانبی معمولاً طی 1 سال پس از استفاده از IUD کاهش می یابد.

قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی چگونه کار می کنند؟

قرص Ulipristal – این دارو بر نحوه عملکرد پروژسترون در بدن تأثیر می گذارد. تصور می شود که تخمک گذاری را به تأخیر می اندازد یا از آن جلوگیری می کند. این می تواند تا 5 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده بدون کاهش اثربخشی انجام شود. هنگامی که طبق دستور مصرف شود ، اولی پریستال در جلوگیری از بارداری موثرتر از قرص های EC فقط با پروژستین یا ترکیبی است. Ulipristal فقط با نسخه پزشک در دسترس است.

روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری

روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری

چند بار می توانم از قرص های پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده کنم؟

قرص های EC را می توان در طول یک دوره قاعدگی بیش از یک بار استفاده کرد ، اما نباید به قرص های EC به عنوان یک روش کنترل طولانی مدت بارداری اعتماد کرد. قرص های EC به اندازه استفاده مداوم و صحیح از روش جلوگیری از بارداری در جلوگیری از بارداری موثر نیستند. همچنین ممکن است عوارض جانبی ناشی از استفاده مکرر از EC نسبت به استفاده از روش استاندارد جلوگیری از بارداری وجود داشته باشد. اگر از کنترل بارداری استفاده نمی کنید ، با پزشک متخصص یا دیگر مراقبت های بهداشتی درمورد اینکه کدام روش برای شما بهتر است صحبت کنید.

عوارض احتمالی مصرف قرص های پیشگیری از بارداری اضطراری چیست؟

ثابت نشده است که قرص EC هیچ عارضه جدی ایجاد نمی کند. پریود بعدی شما ممکن است در زمان مورد انتظار رخ ندهد. ممکن است در هفته یا ماه پس از مصرف قرص های EC که به خودی خود از بین می رود ، خونریزی یا لکه بینی نامنظم داشته باشید. سایر عوارض جانبی کوتاه مدت قرص EC می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سردرد
  • حالت تهوع و استفراغ (به خصوص اگر قرص EC ترکیبی مصرف می کنید)
  • حساسیت به پستان
  • درد شکم
  • سرگیجه
  • خستگی

آیا چیزی وجود دارد که باعث کاهش اثربخشی قرص های جلوگیری از بارداری اضطراری شود؟

اضافه وزن یا چاقی ممکن است باعث کاهش اثر قرص های EC شود. اگر اضافه وزن یا چاقی دارید ، ممکن است بخواهید یک آی یو دی وارد کنید. آی یو دی در زنان با هر وزنی موثر است.

چگونه می توانم در اسرع وقت اقدام به پیشگیری از بارداری اورژانسی کنم؟

قرص فقط پروژسترون در داروخانه ها و فروشگاه های دیگر برای همه افراد در هر سنی بدون نسخه در دسترس است. قرص فقط پروژستین را می توان در بخش تنظیم خانواده یافت.

آیا پس از استفاده از پیشگیری از بارداری اضطراری ، به مراقبت پیگیری نیاز دارم؟

پس از استفاده از EC ، هیچ آزمایش یا روشی لازم نیست. اگر در طی یک هفته از زمانی که انتظار دارید پریود نشده اید ، باید آزمایش بارداری انجام دهید. ثابت نشده است که هیچ یک از قرص های EC به بارداری یا سلامت جنین آسیب نمی رسانند ، اگر در حال حاضر باردار هستید.

بخاطر داشته باشید که EC از بروز عفونتهای مقاربتی (STI) جلوگیری نمی کند. اگر در معرض ابتلا به STI هستید و رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید ، به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران 

1 دیدگاه

  • آیا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری و یا قرص اورژانسی احتمال ناباروری را افزایش میدهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.