تشخیص ناباروری در زنان

تشخیص ناباروری در زنان

روش درمان ناباروری با IUI

ناباروری یک مسئله مهم بوده و تاکنون روش های بسیاری برای درمان آن کشف شده است. یکی از این روش ها، درمان به صورت IUI می باشد. این روش نسبت به داروهای بارداری و روش IVF احتمال بارداری را بیش تر می کند.

در این بخش از مقاله با روش انجام IUI آشنا می شوید.

در مرحله اول پزشک تخمک گذاری را به وسیله دارو و هورمون های تزریقی افزایش می دهد. با بالا رفتن تخمک های آزاد شده، یک نمونه منی مرد تهیه می شود. شست و شوی آن نمونه انجام می گیرد و اسپرم های با کیفیت متمایز می شوند. پزشک در این مرحله با وارد کردن یک لوله باریک به واژن سعی می کند آن را تا رحم داخل کند و بعد از آن اسپرم ها را با یک آمپول وارد لوله کرده تا به رحم بروند.

در آن جا لقاح بین تخمک ها و اسپرم شکل می گیر اما یکی از معایب شایع این روش چند قلویی است.

در بعضی زوج‌ها مشکل ناباروری از جانب مرد است که به طور معمول یک سوم از ناباروری ها را شامل می شوند. باردار شدن به روش IUI بسیار مناسب است. زوج‌هایی که علت ناباروری آنها نامشخص است، معمولاً با انجام IUI نسبت به زمانی که دارو های باروری مصرف می کنند شانس بارداری بیش تری دارند. این رویکرد سبب می‌شود تا لقاح به صورت طبیعی در بدن انجام شود.

تحقیقات پژوهشگران ثابت کرده است در زوج‌هایی که علت ناباروری آنها نامشخص است، احتمال موفقیت هر دورۀ طبیعی IUI، معمولاً 4 تا 5 درصد است و در صورتی که شما از داروهای باروری استفاده کنید؛ احتمال باردار شدن به تقریبا 14 درصد افزایش می یابد. معمولاً  قبل از باردار شدن، سه یا چهار دوره IUI برای یک زن انجام می شود و پس از آن پزشک برای اطمینان از موفقیت درمان، از روش های کمکی دیگری نظیر IVF استفاده می کند.

 • ناباروری اگر به دلایل نامشخصی باشد ممکن است یکی از موارد زیر در ایجاد آن دخیل باشد.
 • آزمایش پس از نزدیکی جنسی یا pct منفی یا ضعیف
 • تشکیل بافت زخم در دهانۀ رحم و خونریزی
 • غیرطبیعی بودن ترشحات دهانۀ رحم
 • درد شدید در زنان هنگام برقراری رابطۀ جنسی
 • مشکل در انزال یا کامل شدن نعوظ مرد
 • بیماری‌های آمیزشی نظیر ایدز یا هپاتیت در زن یا مرد
 • حساسیت واژن زن به مایع منی
درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI

IUI یکی از اولین فن آوری های کمک باروری است که معمولاً توسط پزشک توصیه می شود. این معمولاً هنگامی استفاده می شود که شریک زندگی مرد تعداد کمی اسپرم داشته باشد و یا تحرک اسپرم ها کاهش پیدا کند.  اما همچنین می تواند به کسانی که از ناباروری غیر قابل توضیح ، آندومتریوز یا مخاط مخاط دهانه رحم رنج می برند کمک می کند.

IUI در زمان تخمک گذاری تنظیم می شود. تخمک گذاری معمولاً یکبار در هر چرخه قاعدگی اتفاق می افتد که تغییرات هورمونی باعث تخمدان می شود تا تخمک آزاد کند. روش IUI سلولهای اسپرم را مستقیماً درون رحم قرار می دهد ، بنابراین اسپرم سفر خود را نزدیکتر به تخمک آغاز می کند. از آنجا که هدف رسیدن به تخمک و بارور کردن آن است ، کاهش زمان و مسافت سفر به بهبود موفقیت اسپرم کمک می کند ، زیرا احتمال رسیدن آن به تخمک بیشتر است. IUI زمانی موثر است که فرد حداقل یک لوله فالوپ بدون انسداد داشته باشد ، قادر به تخمک گذاری (با کمک دارو) باشد ، ذخیره تخمدان سالم (ظرفیت تخمدان شما برای تأمین سلولهای تخمک قابل باروری) و رحم طبیعی باشد. یک متخصص زنان باید قبل از شروع IUI ، شما را ارزیابی کند و همچنین وجود هرگونه عدم تعادل هورمونی یا سایر شرایط را تأیید یا برطرف کند.

چند دلیل وجود دارد که شما ممکن است IUI را در نظر بگیرید. گاهی ممکن است برای جلوگیری از بیماری های ژنتیکی از اسپرم اهدا کننده استفاده شود. IUI همچنین می تواند در شرایطی مانند تحرک اسپرم کم ، تعداد اسپرم کم یا یک بیماری مفید باشد. مانند اختلال عملکرد جنسی.

IUI روشی نسبتاً ساده و با تکنولوژی پایین است. این می تواند هزینه کمتری نسبت به انواع دیگر درمان های ناباروری داشته باشد ، اما هزینه های آن اضافه می شود.

خطرات استفاده از روش IUI

ریسک کمی از عفونت به دنبال روش IUI وجود دارد. پزشک شما از ابزارهای استریل استفاده خواهد کرد ، بنابراین عفونت بسیار نادر است.

اگر از داروهایی برای القای تخمک گذاری استفاده شود ، احتمال بارداری با نوزادان متعدد وجود دارد. از آنجا که داروهای باروری احتمال آزاد شدن بیش از یک تخمک را افزایش می دهند ، همچنین احتمال بارداری را با چند برابر افزایش می دهند. پزشک شما سعی خواهد کرد که میزان و نوع دارو را بهمراه کارآیی خون و نظارت سونوگرافی متعادل کنید ، تا از انتشار بیش از حد بسیاری از تخک ها در یک زمان جلوگیری شود.

بعضی اوقات تخمدان ها بیش از حد به داروهای باروری (به ویژه داروهایی که به عنوان تزریق داده می شوند) واکنش نشان می دهند و وضعیتی به نام سندرم هیپراسمولاسیون تخمدان ایجاد می شود. تعداد زیادی تخم ممکن است در یک زمان بالغ شوند و احتمالاً آزاد شوند. این می تواند منجر به بزرگ شدن تخمدان ، ایجاد مایعات در شکم و گرفتگی شود. در موارد بسیار نادر ، سندرم هیپراستیمولاسیون تخمدان می تواند منجر به ایجاد مایعات در قفسه سینه و شکم ، مشکلات کلیوی ، لخته شدن خون و پیچاندن تخمدان شود.

درصد موفقیت روش IUI

هر زوج نسبت به IUI پاسخ متفاوتی خواهند داشت و پیش بینی موفقیت آن می تواند دشوار باشد. تعدادی از عوامل در نتیجه تأثیر می گذارد ، از جمله:

 • سن
 • تشخیص علت نازایی زمینه ای

میزان بارداری به دنبال IUI با توجه به دلایل نیاز شما به درمان باروری متفاوت است. میزان موفقیت در IUI در زنان بالای 40 سال و در زنانی که بعد از سه دوره IUI باردار نشده اند ، کاهش می یابد. شما باید در مورد میزان موفقیت پیش بینی شده خود با متخصص باروری خود صحبت کنید تا ببینید این گزینه مناسب برای شما است یا خیر.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

4 دیدگاه

 • برای تحریک تخمک ها قبل از انجام iui روش خاصی انجام میدید ؟

  • سلام وقت شما بخیر
   ابتدا باید شما در دوره تخمک گذاری که 14 روز پس از پریود است قرار بگیرید و دکتر نیز برای تحریک بیشتر از دارو های مخصوص برای شما استفاده می کند.

  • سلام روز شما بخیر
   همانطور که در مطلب اشاره شد، میزان موفقیت به عوامل مختلفی بستگی دارد ازز جمله : سن، تشخیص علت نازایی زمینه ای، میزان بارداری به دنبال IUI با توجه به دلایل نیاز شما به درمان باروری متفاوت است. میزان موفقیت در IUI در زنان بالای 40 سال و در زنانی که بعد از سه دوره IUI باردار نشده اند ، کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.