درمان ناباروری

درمان ناباروری

ناباروری چیست؟

بیشتر افراد در دوره ای از زندگی خود تمایل زیادی به بچه دار شدن دارند. درک آنچه که باروری طبیعی را تعیین می کند برای کمک به یک فرد یا یک زن و شوهر بسیار مهم است ، بدانید چه زمانی زمان کمک گرفتن است. اکثر زوجین (تقریباً 85٪) در طی یک سال تلاش به حاملگی می رسند و بیشترین احتمال بارداری در ماه های ابتدایی اتفاق می افتد. فقط 7٪ زوج های دیگر در سال دوم باردار می شوند. در نتیجه ، ناباروری به عنوان ناتوانی در بارداری ظرف 12 ماه تعریف شده است. بنابراین این تشخیص در 15٪ زوجینی که قصد باردار شدن دارند مشترک است. اگر در طی 12 ماه بارداری رخ نداده است ، ما به طور کلی توصیه می کنیم از یک متخصص زنان کمک بگیرید. با این حال ، سناریوهای مختلفی وجود دارد که در آن ها می توان به یکی از افراد توصیه کرد که زودتر کمک بگیرند. درمان ناباروری

علل ناباروری در زنان

دوره های قاعدگی نادر

هنگامی که یک زن قاعدگی منظم دارد ، به عنوان دوره های منظم که هر 21 تا 35 روز اتفاق می افتد ، این تقریباً همیشه نشان می دهد که او تخمک گذاری منظم دارد. تخمک گذاری تخمک تقریباً 2 هفته قبل از شروع دوره بعدی اتفاق می افتد. اگر یک زن با فواصل بیشتر از 35 روز چرخه داشته باشد ، این ممکن است نشان دهد که تخمک گذاری را به طور پیش بینی شده یا حتی اصلا انجام نمی دهد. تخمک گذاری برای بارداری ضروری است. بنابراین ، اگر چرخه های قاعدگی در زن و شوهری که اقدام به بارداری می کنند ، نادر و نامنظم است ، ارزیابی را توصیه می کنیم.

سن زنان از 35 سال یا بیشتر باشد

به دلایل نامشخص ، تعداد تخمک ها با افزایش سن با سرعت سریع کاهش می یابد. بعلاوه ، با پیری ، کیفیت تخم مرغ یا احتمال طبیعی بودن تخم مرغ کاهش می یابد. بنابراین اگر زوجی در سن 35 سالگی یا بیشتر 6 ماه یا بیشتر اقدام به بارداری کرده اند ، ارزیابی باروری را توصیه می کنیم.

سابقه عفونت های لگنی یا بیماری های مقاربتی

عفونت های منتقله از راه مقاربتی ، مانند کلامیدیا یا سوزاک ، می توانند باعث التهاب و ایجاد زخم دائمی در لوله های رحمی شوند. وجود لوله های باز برای ایجاد بارداری طبیعی ضروری است ، زیرا اسپرم برای رسیدن و باروری تخمک باید لوله ها را پیمایش کند. ما توصیه می کنیم ارزیابی فوری برای زوجی که اقدام به بارداری می کنند ، درصورتی که زن سابقه ابتلا به عفونت لگن را داشته باشد، انجام شود.

فیبروئیدهای رحمی یا پولیپ های آندومتر شناخته شده

ناهنجاری های رحم مانند فیبروم هایی که حفره آندومتر و پولیپ های آندومتر را برش می زنند ، می توانند چگونگی تعامل آندومتر (پوشش رحم) و جنین را کاهش دهند تا میزان کاشت و حاملگی پایین تر باشد. این ناهنجاری ها همچنین می توانند باعث خونریزی نامنظم بین چرخه قاعدگی شوند.

ارزیابی باید با 6 ماه اقدام به بارداری در زنان با سابقه شناخته شده این ناهنجاری ها یا سابقه خونریزی بین چرخه قاعدگی دنبال شود. روش اصلی برای اصلاح یا از بین بردن این ناهنجاری های رحم با هیستروسکوپی است ، یک روش جراحی که با استفاده از آن یک دوربینی باریک با دوربین در داخل حفره رحم قرار می گیرد. ابزارها را می توان از طریق هیستروسکوپ معرفی کرد و به جراح اجازه می دهد تا هرگونه ناهنجاری آناتومیک را برطرف یا اصلاح کند.

درمان ناباروری

درمان ناباروری

ناهنجاری های مایع منی در فاکتورهای ناباروری مردانه

اگر یک شریک مرد سابقه ناباروری با یک شریک قبلی داشته باشد ، یا اگر در تجزیه و تحلیل مایع منی او ناهنجاری وجود داشته باشد ، در این صورت ما توصیه می کنیم ارزیابی زودهنگام باروری انجام شود.

چه چیزی در ارزیابی باروری نقش دارد؟

سابقه و معاینه فیزیکی

اول و مهمترین ، پزشک باروری شما یک تاریخچه پزشکی و باروری بسیار دقیق را تهیه می کند. پزشک شما ممکن است بسیاری از سالات زیر را از شما بپرسد:

 • چه مدت است که سعی در باردار شدن دارید؟
 • هر چند وقت یکبار رابطه برقرار می کنید؟
 • آیا در هنگام قاعدگی یا مقاربت درد دارید؟
 • آیا قبلا باردار بوده اید؟ در بارداری قبلی شما چه اتفاقی افتاد؟
 • آیا شما عفونت مقاربتی یا پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید؟
 • چند بار چرخه قاعدگی دارید؟ آیا مشکل پزشکی یا جراحی قبلی دارید؟
 • آیا شما سابقه خانوادگی در زمینه مشکلات پزشکی دارید؟

این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر به پزشک شما کمک می کند تا ارزیابی و درمان بالقوه خاصی را برای شما طراحی کند. علاوه بر یک تاریخچه دقیق ، ارزیابی فیزیکی نیز ممکن است انجام شود.

سونوگرافی از طریق واژن

سونوگرافی ابزاری مهم در ارزیابی ساختار رحم ، لوله ها و تخمدان ها است. سونوگرافی می تواند ناهنجاری های رحمی مانند فیبروم و پولیپ ، انسداد لوله فالوپ دیستال و ناهنجاری های تخمدان از جمله کیست تخمدان را تشخیص دهد. علاوه بر این ، سونوگرافی از طریق واژن این امکان را برای پزشک فراهم می کند تا تعداد نسبی تخمک های موجود را ارزیابی کند. این اندازه گیری تعداد فولیکول های آنترال نامیده می شود و ممکن است با پتانسیل باروری ارتباط داشته باشد.

تست آزمایشگاهی

بسته به نتایج ارزیابی مورد بحث در بالا ، پزشک شما ممکن است آزمایش خون مشخصی را درخواست کند. متداول ترین این آزمایشات شامل اندازه گیری سطح خون برخی از هورمونها مانند استرادیول و FSH است که مربوط به عملکرد تخمدان و تعداد کلی تخمک است. TSH ، عملکرد تیروئید را ارزیابی می کند. و پرولاکتین ، هورمونی که در صورت افزایش می تواند بر عملکرد قاعدگی تأثیر بگذارد.

آزمایش هیستروسالپنگوگرافی ( Hysterosalpingogram )

این آزمایش برای ارزیابی قابلیت باز بودن لوله رحمی ، نقص در پر شدن رحم مانند فیبروئیدها و پولیپ ها و ایجاد زخم در حفره رحم ضروری است. بسیاری از ناهنجاری های رحم و لوله ای که توسط HSG شناسایی شده اند ، می توانند با جراحی اصلاح شوند.

تجزیه و تحلیل مایع منی

تجزیه و تحلیل مایع منی آزمون اصلی ارزیابی مرد است. چهار پارامتر مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد:

حجم منی : باید حداقل 1.5 تا 2 میلی لیتر باشد. مقدار کمتری ممکن است یک مشکل ساختاری یا هورمونی را نشان دهد که منجر به کمبود تولید منی شود.

غلظت اسپرم : غلظت طبیعی باید حداقل 20 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی باشد. غلظت کمتر ممکن است منجر به احتمال کمتری برای بارداری بدون درمان شود.

تحرک یا حرکت اسپرم : تحرک طبیعی باید حداقل 50٪ باشد. تحرک کمتر از 50٪ ممکن است به طور قابل توجهی بر توانایی اسپرم در باروری تخمک بدون درمان تأثیر بگذارد.

مورفولوژی ، یا شکل : سه قسمت از اسپرم وجود دارد که از نظر مورفولوژی تجزیه و تحلیل می شوند.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب سایت دکتر گل شیرازی متخصص زنان

درمان ناباروری با iui

درمان ناباروری با ivf

درمان قطعی میومکتومی

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

علائم اولیه ناباروری

جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین متخصص زنان در تهران

4 دیدگاه

  • سلام وقت شما بخیر
   آزو‌ اسپرم در 2 نوع انسدادی و غیرانسدادی‌ تقسیم‌ بندی می‌شوند که در آزو‌ اسپرم انسدادی علل مادرزادی‌ یا وجود کیست‌ می‌تواند هستند و این مورد با سونوگرافی‌ تشخیص‌ داده می‌شود و مجاری مسدود را باز می‌کند و نکته قابل توجه آن است که این افراد 50 تا 70 درصد به درمان پاسخگو‌ هستند.

 • با سلام من 23 سال دارم و هیچ گونه توانایی در تولید اسپرم را ندارم . آیا راهی برای درمان وجود دارد ؟ لطفا راهنماییم کنید

  • سلام وقت شما بخیر
   ابتدا به یک متخصص ارولوژی مراجعه نمایید تا شرایط شما بررسی شود. با توجه به علت ایجاد مشکل ممکن است درمانی برای شما وجود داشته باشد. در غیر این صورت از اسپرم اهدایی در روش ivf می توانید جهت بچه دار شدن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.