علائم اولیه ناباروری

علائم اولیه ناباروری

درمان ناباروری در تهران

ناباروری یعنی زن و شوهر بعد از 1 سال داشتن رابطه جنسی منظم و محافظت نشده قادر به باردار شدن نیستند. ناباروری هم زنان و هم مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر زن به مدت 1 سال سعی در بارداری داشته و از كنترل استفاده نمی كند ، زن نابارور تلقی می شود. اگر مرد اسپرم خیلی کمی داشته باشد یا اسپرم او خیلی ناسالم باشد برای ترکیب با تخم یک زن ، مرد نابارور تلقی می شود. بسیاری از زوج ها برای باردار شدن مشکلی ندارند. اما عواملی وجود دارد که می تواند برخی را دشوار کند.

چه عواملی باعث ناباروری می شود؟

شایع ترین علت ناباروری زنان ، مشکل تخمک گذاری است. شایع ترین علت ناباروری مردان ، مشکلی در سلولهای اسپرم و نحوه عملکرد آنها است. عوامل دیگری که ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • سن
 • سبک زندگی
 • شرایط سلامتی

بعضی اوقات دلیلی پیدا نمی شود. به این نازایی غیر قابل توضیح گفته می شود.

سن چگونه روی باروری تأثیر می گذارد؟

در مورد زوج های سالم در دهه 20 یا اوایل 30 سالگی ، احتمال بارداری زن در هر چرخه ی قاعدگی حدود 25 تا 30 درصد است. این درصد در اوایل دهه 30 زن شروع به کاهش می کند. در سن 40 سالگی ، احتمال بارداری خانمها برای هر چرخه قاعدگی به کمتر از 10 درصد می رسد. باروری یک مرد نیز با افزایش سن کاهش می یابد ، اما نه به اندازه قابل پیش بینی.

چگونه سبک زندگی می تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟

زنانی که کم وزن هستند ، اضافه وزن دارند و یا بیش از حد ورزش می کنند ، باردار شدن را سخت تر می کنند. در خانمها ، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل در حد متوسط یا سنگین ممکن است باعث کاهش باروری شود. در مردان ، استعمال سیگار ، نوشیدن زیاد نوشیدنی های الکلی و استفاده از مواد مخدر می تواند تعداد اسپرم و حرکت اسپرم را کاهش دهد.

چگونه شرایط سلامتی می تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟

در زنان ، چندین مشکل بهداشتی می تواند روی باروری زنان تأثیر بگذارد ، از جمله
• مشکلات مربوط به ارگان های تولید مثل یا هورمون ها
• زخم یا انسداد لوله های فالوپ (از عفونت های مقاربتی گذشته [STIs] یا آندومتریوز)
• مشکلات غده تیروئید یا غده هیپوفیز
در مردان ، ناباروری هنگامی ایجاد می شود که لوله هایی که اسپرم را از بیضه ها مسدود می کنند.

چه نوع پزشکی باروری را درمان می کند؟

هنگامی که به دنبال درمان ناباروری هستید ، ممکن است از ابتلا به بیماری چاقی خود شروع کنید. یا ممکن است شما یک غدد درون ریز تولید مثل را ببینید ، یک متخصص زنان و زایمان که دارای آموزش ویژه در مورد ناباروری است. مردان ممکن است یک متخصص اورولوژی را ببینند. مهم است که متخصصی را پیدا کنید که از آن راحت باشید.

چه گزینه های درمانی برای ناباروری وجود دارد؟

گزینه های درمانی شما به نوع مشکل موجود بستگی دارد. توصیه ها ممکن است شامل باشد
• تغییر سبک زندگی
• جراحی یا
• دارو
برخی از درمانها ممکن است با هم ترکیب شوند. در برخی موارد ، ناباروری را می توان با موفقیت درمان کرد حتی اگر دلیل خاصی پیدا نشود.

علل ناباروری مردان

یک سوم ناباروری هایی که در سطح جهان اتفاق می افتد ناشی از مشکلات مردان است.

در این جا درباره درمان ناباروری با شما صحبت می کنم.

در ابتدا باید بگویم روش هایی وجود دارد که با انجام ان ها از ابتلا به ناباروری جلوگیری می کنید.

مصرف انواع ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز بدن، استفاده از آمینو اسید های ضروری، تامین انواع مواد مغذی از طریق سبزیجات و میوه ها، مصرف گوشت، مرغ و ماهی، تخم مرغ به عنوان منبع غنی از پروتئین به شما این امکان را می دهد تا باروری موفقی را تجربه کنید.

مردان در صورتی با ناباروری مواجه می شوند که موارد زیر را دارا باشند.

اگر فردی نتواند اسپرم های کافی تولید کند و یا کیفیت اسپرم ها مطلوب نباشد با ناباروری رو به رو می شود.

کسانی که اسپرم کافی تولید می کنند اما به دلیل این که مجرای اسپرم بر آن ها توانایی انتقال اسپرم از بیضه به اپیدیدیم را ندارد ممکن است نتوانند شریک زندگی شان را بارور کنند.

گاهی دیده شده است به دلیل سرطان پروستات و یا وجود اختلال در غدد پیازی میزراهی، وزیکول سمینال یا گشناب دان باروری به مشکل بر بخورد.

روش های درمان زیادی برای ناباروری وجود دارد از جمله آن ها عبارت اند از آی وی اف، آی یو آی و میکرو اینجکشن.

روش میکرواینجکشن از روش هایی است که هزینه بالایی داشته و بسیار موثر واقع می شود.

در این روش با تزریق هورمون به زنان، مقدار تولید تخمک را افزایش می دهند و با استخراج تخمک ها و ترکیب ان ها با اسپرم های آماده شده، تخم را بوجود می آورند. تخم را به درون رحم منتقل می کنند و بعد از لانه گزینی تقسیمات را شروع می کند و به مرور اندام ها و سایر دستگاه های بدن تشکیل می شود.

علل ایجاد ناباروری هم در زنان و هم در مردان ممکن است وجود داشته باشد. برخی از علل های ایجاد ناباروری در مردان شامل :

اختلال در تولید یا عملکرد اسپرم‌ها

این مشکل می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود، همچون:

 • عدم نزول بیضه‌ها
 • نقص‌های ژنتیکی
 • بیماری‌هایی همچون: دیابت یا عفونت‌های کلامیدیا، سوزاک، اوریون یا HIV(عامل ایدز)
 • اتساع وریدهای بیضه
 • مشکلات مربوط به خروج اسپرم‌ها
 • این مشکل می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود، همچون:
 • مشکلات جنسی‌(مثل: زودانزالی)
 • بعضی از بیماری‌های ژنتیکی (مثل: فیبروز کیستیک)
 • مشکلات ساختاری (مثل: انسداد بیضه‌ها)

قرارگیری بیش‌ازحد در معرض بعضی از عوامل محیطی

این مشکل می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود، همچون :

 • آفت‌کش‌ها یا سایر مواد شیمیایی و تشعشعات
 • مصرف سیگار
 • مصرف نوشیدنی های الکلی
 • ماریجوانا
 • استروئیدهای آنابولیک
 • و …
درمان-ناباروری

درمان-ناباروری

آسیب‌های ناشی از سرطان و معالجه‌ی آن

این مشکل می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود، همچون تشعشعات یا شیمی‌درمانی باشد.

علل ناباروری زنان

علل ناباروری زنان ممکن است شامل موارد زیر شود:

اختلالات تخمگ‌گذاری

اگر در رهاسازی تخمک ها از تخمدان دچار مشکل شوید می تواند در باروری شما تاثیرگذار باشد. برخی از بیماری ها این مشکلات را ایجاد می کنند از رایج ترین آن می توان به سندروم تخمدان پلی کیستیک اشاره نمود.

ناهنجاری‌های رحم یا دهانه‌ ی رحم

مشکلاتی مانند ناهنجاری های دهانه رحم، پولیچ رحم و … است. بیماری هایی همچون فیبروئیدهای رحمی و یا تومورهای غیر سرطانی می تواند باعث بروز مشکل و یا مسدود شدن لوله های رحمی شود و این کار از لانه گزینی در رحم جلوگیری کند.

آندومتریوز

هنگامی که بافت اندومترو در مکانی خارج از رحم شکل می گیرد می تواند عملکرد تخمدان ها، رحم و لوله های رحم را دچار اختلال کند.

یائسگی زودرس

این مشکل هنگامی رخ می دهد که قبل از 40 سالگی عملکرد تخمدان ها متوقف گردد و بانوان دیگر دچار قادعدگی ماهانه نمی شوند. گاهی علت ایجاد این مشکل نامعلوم بوده اما در برخی از موارد مشکلاتی همچون اضافه وزن، اختلالات ژنتیکی، پرتو درمانی، اختلال در سیستم ایمنی و … نقش بسزایی دارند.

چسبندگی لگنی

گاهی مشکلاتی باعث ایجاد چسبندگی در رحم بانوان می گردد که این مشکل می تواند در ناباروری زنان تاثیر بسیاری دارد. عفونت، التهاب آپاندیس، آندومتریوز، جراحی های شکم و لگن و … از عوامل مهم در ایجاد چسندگی رحم و لگن است.

سرطان و معالجه‌ی آن

گاهی سرطان باعث ایجاد مشکل در ناباروری می شود. به ویژه سرطان ها ناحیه تناسلی می توان  اختلالات جدی برای باروری ایجاد کند.

چه تغییراتی در شیوه زندگی ممکن است به بهبود شانس من در بارداری کمک کند؟

ماندن در وزن سالم و خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند برای مردان و زنان ناباروری مفید باشد. اگر شما و شریک زندگی خود سیگار می کشید ، از مواد مخدر استفاده می کنید یا الکل می نوشید ، باید متوقف شوید.

چگونه از جراحی برای درمان ناباروری در زنان استفاده می شود؟

در خانمها ممکن است از جراحی استفاده شود
لوله های فالوپی مسدود شده یا آسیب دیده
آندومتریوز را که معمولاً با ناباروری همراه است درمان کنید .
پولیپ یا فیبروم موجود در رحم را از بین ببرید

درمان ناباروری با IUI

روش درمان ناباروری با IUI و یا همان تلقیح داخل رحمی از روش های رایج درمان ناباروری در کسانی است که دارو درمانی در آن ها جواب مناسبی نداده است. در این روش با قرار دادن اسپرم در داخل رحم به باروری بانوان کمک می شود. این روش هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که اسپرم توان لازم برای رسیدن به تخمک را ندارد.

لقاح خارج از رحمي

بانوانی که دچار مشکل باروری هستند حتما درمان ناباروری با IVF را شنیده اند. در طی این روش لقاح در خارج از رحم و محیط آزمایشگاهی انجام می شود . این مورد در شرایطی استفاده می شود که لوله های رحمی دچار مشکل شده باشند.

این روش درمانی برای کسانی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن بانوان قادر به نگهداری لوله های جنین در رحم خود نمی باشند.

چگونه از جراحی برای درمان ناباروری در مردان استفاده می شود؟

یک مشکل شایع که منجر به ناباروری مردان می شود ، رگ های متورم موجود در کتف است. بعضی اوقات با جراحی قابل درمان است.
مشکلات هورمونی در زنان چگونه درمان می شود؟
سطح غیر طبیعی هورمون ها می تواند باعث ایجاد مشکل در تخمک گذاری شود. متخصص شما ممکن است سطح هورمون شما را بررسی کند. اگر مشکل هورمونی پیدا شود ، درمان اغلب می تواند آن را اصلاح کند. این روش درمانی همچنین ممکن است شانس بارداری شما را بهبود بخشد.

تحریک تخمک گذاری چیست؟

تحریک تخمک گذاری استفاده از داروها برای کمک به تخمدان های شما تخم است. این روش درمانی در مواردی انجام می شود كه تخمك گذاری منظم نباشد یا اصلاً اتفاق نیفتد و دلایل دیگر رد شده باشد. تحریک تخمک گذاری با سایر روشهای ناباروری قابل استفاده است.

تحریک تخمک گذاری چگونه انجام می شود؟

داروهای خوراکی که برای تحریک تخمک گذاری استفاده می شود شامل مهارکننده های کلومیفن سیترات و آروماتاز است. در حالی که از این داروها استفاده می کنید ، شما کنترل می کنید تا ببینید چه زمان و زمان تخمک گذاری رخ می دهد. این کار را می توان با ردیابی چرخه قاعدگی یا با کیت پیش بینی تخمک گذاری (آزمایش ادرار در منزل) انجام داد. ممکن است از شما خواسته شود که برای آزمایش خون یا معاینه سونوگرافی به پزشک مراجعه کنید.

آیا با یک تخمک می توان باردار شد؟

تعداد تخمک های بالغ شده در زنان بسته به سن آنها تغییر می کند. باید بدانید سلول های جنسی زنانه یا همان تخمک ها از ابتدای زندگی فرد با او همراه هستند. و تقسیم میوز یک خود را از دوران جنینی آغاز کرده اند. سلول های اوگونی بعد از سن بلوغ، بصورت ماهانه یکی از آن ها میوز یک را تکمیل می کند و وارد لوله فالوپ می شود؛ در این قسمت اگر اسپرمی وجود داشته باشد لقاح با همان یک عدد تخمک انجام می گیرد و همزمان سلول اوسیت ثانویه میوز 2 را انجام داده و تخمک را بوجود می آورد. بعد از ترکیب شدن تخمک و اسپرم، سلول تخم تشکیل شده و از لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کند. در این زمان بخش شیپور مانند و انگشتی لوله فالوپ با ضربان ها و نوسانات خود سلول تخم را به سمت رحم هدایت می کند تا از بخش بالایی و پهن آن وارد رحم شود.

دوره جنسی و چرخه تولید مثلی در زنان پیچیده است. با رشد دختران میزان هورمون ها و سطح آن ها در خون تغییر میکند و ماهانه در هر چرخه قاعدگی مراحل مختلفی سپری می شود. سپس هنگامی که زنان به میانسالی و سالمندی میرسند، تغییرات بیشتری را تجربه خواهند کرد زیرا میزان هورمون های استروژن و پروژستورون به شدت کاهش می یابد و با کم شدن سطح این هورمون ها فرد یائسه می شود و دیگر هرگز پریود و باردار نخواهد شد هرچند ممکن است لکه بینی داشته باشند که کاملاً طبیعی است.

سلول تخمک از همه سلول های بدن اندازه بزرگتری دارد به طوری که 30 برابر اندازه اسپرم، بزرگ تر است، زیرا تقسیم سیتوپلاسم نامساوی اوسیت اولیه سبب می شود مقدار بیش تری از سیتوپلاسم به تخمک برسد و بخش کوچکی از ان به اولین گویچه قطبی برسد و این کار سبب بزرگ شدن تخمک شده که دلیلی بر تامین مواد مورد نیاز برای جنین است.

با توجه به توضیحات ارائه شده حتی با یک تخمک سالم هم توانایی بارداری وجود دارد درصورتی که اسپرم کافی وجود داشته باشد و دیواره رحم از نظر حفاظت و تغذیه جنین مشکلی نداشته باشد.

Iui موفق در تهران

درمان ناباروری با تلقیح داخل رحمی (IUI) یک روش ساده است که اسپرم را مستقیماً درون رحم قرار می دهد ، که به اسپرم سالم کمک می کند تا به تخمک شما نزدیکتر شود.

IUI چگونه کار می کند؟

IUI مخفف لقاح داخل رحمی است. IUI با قرار دادن سلول های اسپرم به طور مستقیم در رحم مادر طی زمان تخمک گذاری ، کمک می کند اسپرم به تخمک شما نزدیکتر شود. این امر باعث کاهش زمان و مسافتی می شود که اسپرم باید طی کند و باروری تخمک را آسان می کند.

قبل از انجام روش تلقیح ، ممکن است از داروهای باروری استفاده کنید که تخمک گذاری را تحریک می کنند. منی از طرف شریک زندگی یا اهدا کننده شما جمع می شود.

سپس پزشک اسپرم را مستقیم داخل رحم شما قرار می دهد. اگر اسپرم تخمک شما را بارور کند ، و تخم بارور شده در پوشش رحم شما کاشته شود ، بارداری اتفاق می افتد.

IUI یک روش ساده و با تکنولوژی پایین است و می تواند هزینه کمتری نسبت به انواع دیگر درمان های باروری داشته باشد. این احتمال شما را برای بارداری افزایش می دهد ، اما بدن همه متفاوت است ، بنابراین هیچ تضمینی برای عملکرد IUI وجود ندارد.

در طول IUI چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

قبل از IUI ، ممکن است از داروهای باروری استفاده کنید که به بلوغ و آماده باروری تخمک ها کمک می کند. پزشک در حین تخمک گذاری (وقتی تخمدان تخمک آزاد می کند) روش تلقیح را انجام می دهد. گاهی اوقات به شما هورمون هایی داده می شود که تخمک گذاری را تحریک می کنند. آنها دقیقاً متوجه می شوند که چه زمانی تخمک گذاری می کنید و آماده انجام این روش برای به حداکثر رساندن احتمال بارداری هستید.

در طی روش IUI ، پزشک یک لوله نازک و انعطاف پذیر را از طریق دهانه رحم شما به داخل رحم هدایت می کند. آنها با استفاده از یک سرنگ کوچک اسپرم را از طریق لوله مستقیم به رحم شما وارد می کنند. اگر اسپرم تخمک را بارور کند ، و تخم بارور شده در پوشش رحم شما کاشته شود ، بارداری اتفاق می افتد.

روش تلقیح در مطب پزشک یا کلینیک باروری انجام می شود و زمان زیادی برای انجام این کار طول نمی کشد. شما به بیهوشی احتیاج ندارید. IUI معمولاً دردناک نیست ، اما برخی از افراد گرفتگی خفیف دارند.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

4 دیدگاه

 • آیا داشتن تنبلی تخمدان هم میتواند دلیل بر ناتوانی در باروری شود؟

  • سلام روز شما بخیر
   بله تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان یکی از علل نهای اصلی ایجاد ناباروری است.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر آیا سن بالا و چاقی در اقایون هم باعث ایجاد ناباروری میشود؟

  • سلام روز شما بخیر
   بله این موارد هم در بانوان و هم در آقایان باعث ناباروری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.