درمان ناباروری با

IVF ( in vitro fertilization ) مخفف لقاح آزمایشگاهی است. معمولاً IVF  شامل روشی است که در محیط آزمایشگاه صورت می گیرد و طی یک مرحله آزمایش در محیط آزمایشگاه تخمک و اسپرم ترکیب شده و بعد از اینکه از باروری اطمینان حاصل کنند در رحم مادر قرار می دهند. بر خلاف فرآیند درمان ناباروری با IUI که اسپرم در رحم قرار می گیرد و برداشت از آن در حالت عادی اتفاق می افتد – IVF شامل ترکیب تخمک و اسپرم در خارج از بدن در یک آزمایشگاه است. پس از تشکیل جنین یا جنین ، آنها در رحم قرار می گیرند. IVF روشی پیچیده و گران است. فقط حدود ۵٪ از زوجین مبتلا به ناباروری آن را جستجو می کنند. با این حال ، از زمان معرفی آن در ایالات متحده در سال ۱۹۸۱ ، IVF و سایر تکنیک های مشابه منجر به بیش از ۲۰۰۰۰۰ نوزاد شد.

لقاح آزمایشگاهی (IVF) یک روش چند مرحله ای است که مکانیسم لقاح طبیعی در لوله های رحمی یک زن را دور می زند. تلاش می شود تا همجوشی اسپرم و تخمک در خارج از بدن یعنی در یک محیط کشت حاصل شود. این شامل مراحل زیر است که هر یک از آنها لزوماً باید موفقیت آمیز باشد قبل از اینکه زن و شوهر امیدوار شوند که به مرحله بعدی ادامه دهند.

در چه مواردی از لقاح آزمایشگاه می توانیم استفاده کنیم ؟

قبل از شروع IVF ، مرکز پزشکی یک تاریخچه پزشکی دقیق از شما دریافت می کند، معاینه فیزیکی و رضایت آگاهانه هر دو شریک را انجام می دهد. علاوه بر این ، آزمایشات مختلف خون ممکن است برای حذف یا تشخیص عفونت های مختلف ، به ویژه مواردی که از طریق خون منتقل می شوند یا از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند ، انجام شود.

شروع روند درمان IVF می تواند یک تجربه مهیج و اعصاب خرد کن باشد. معمولاً IVF تنها پس از عدم موفقیت سایر روش های باروری انجام می شود. شما ممکن است ماه ها یا به احتمال زیاد سال ها سعی در باردار شدن داشته باشید اما موفق نشدید.  اما این همیشه صدق نمیکند. گاهی اوقات ، IVF اولین درمانی است که انجام می شود.

به عنوان مثال ، IVF ممکن است اولین گزینه باشد اگر:

 • یک حامل حاملگی لازم است
 • از اهدا کننده تخمک استفاده می شود.
 • اگر لوله های رحمی خانم مسدود شده باشد.
 • موارد شدید ناباروری مردان
 • و…

هنوز هم ، حتی در این موارد ، IVF ممکن است پس از ساله ا تلاش برای باردار شدن و چندین آزمایش باروری رخ دهد.

درمان ناباروری با IVF

درمان ناباروری با IVF

چه علل ناباروری می تواند IVF را درمان کند؟

در مورد ناباروری ، اگر شما یا شریک زندگی تان تشخیص داده شده باشد ، IVF ممکن است گزینه ای باشد:

آندومتریوز

تعداد اسپرم کم است

مشکلات تخمک گذاری

عدم توانایی اسپرم در نفوذ یا زنده ماندن در مخاط دهانه رحم

کیفیت ضعیف تخمک

بیماری ژنتیکی مادر یا پدر

یک مشکل باروری غیر قابل توضیح

IVF هرگز اولین قدم در درمان ناباروری نیست مگر در موارد انسداد کامل لوله. درعوض ، این موارد برای مواردی محفوظ است که روش های دیگر مانند داروهای باروری ، جراحی و لقاح مصنوعی کار نکرده اند.

اگر فکر می کنید که IVF ممکن است برای شما معنی داشته باشد ، قبل از انجام عمل ، هر مرکز درمانی را با دقت ارزیابی کنید. در اینجا چند سوال برای پرسیدن پرسنل در کلینیک باروری وجود دارد:

 • نسبت بارداری شما در هر انتقال جنین چیست؟
 • میزان بارداری شما برای زوج ها در گروه سنی ما و با مشکل باروری ما چقدر است؟
 • میزان زاد و ولد زنده برای همه زوج هایی که هر سال در مرکز شما تحت این عمل قرار می گیرند چقدر است؟
 • چه تعداد از این زایمان ها دوقلو هستند یا زایمان های متعدد؟
 • هزینه این روش از جمله هزینه درمان هورمون چقدر خواهد بود؟
 • هزینه ذخیره جنین چقدر است و چه مدت می توان آنها را ذخیره کرد؟
 • آیا شما در یک برنامه اهدای تخمک شرکت می کنید؟

از IVF چه انتظاری دارم؟

اولین مرحله در IVF شامل تزریق هورمون ها است ، بنابراین شما می توانید چندین ماه تخمک به جای تنها یک مورد تولید کنید. سپس آزمایش می شود تا مشخص شود آیا شما آماده بازیابی تخمک هستید یا خیر.

قبل از عمل بازیابی ، به شما تزریق دارویی داده می شود که تخمکهای در حال رشد را بالغ می کند و روند تخمک گذاری را شروع می کند. زمان بندی مهم است؛ قبل از ظهور از فولیکول های موجود در تخمکدان ها ، تخمک ها باید بازیابی شوند. اگر تخمک ها خیلی زود یا خیلی دیر بیرون بیایند ، به طور طبیعی رشد نمی کنند. پزشک شما ممکن است آزمایش خون یا سونوگرافی را انجام دهد تا مطمئن شود تخمک ها در مرحله مناسب رشد قبل از بازیابی آنها قرار دارند. تسهیلات IVF دستورالعمل های ویژه ای را برای پیگیری شب قبل و روز عمل به شما ارائه می دهد. به اکثر خانمها داروی ضد درد داده می شود و تصمیم می گیرند که آرام آرام یا تحت بیهوشی کامل قرار گیرند.

در طی روش ، پزشک فولیکول ها را در تخمکدان با سونوگرافی پیدا کرده و تخمک ها را با سوزن توخالی جدا می کند. این عمل معمولاً کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد ، اما ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

بلافاصله پس از بازیابی ، تخمکهای شما در آزمایشگاه با اسپرم شریک زندگی خود مخلوط می شوند ، که وی در همان روز اهدا کرده است.

در حالی که شما و شریک زندگی تان به خانه می روید ، تخمکهای بارور شده در کلینیک تحت نظارت نگه داشته می شوند تا از رشد بهینه اطمینان حاصل شود. بسته به کلینیک ، حتی ممکن است تا پنج روز صبر کنید تا جنین به مرحله بلاستوسیست پیشرفته تر برسد.

پس از آماده شدن جنین ، شما به بخش IVF باز خواهید گشت تا پزشکان بتوانند یک یا چند مورد را به رحم شما منتقل کنند. این روش سریعتر و آسان تر از بازیابی تخمک است. پزشک لوله ای قابل انعطاف به نام سوند را از طریق واژن و دهانه رحم شما و داخل رحم شما وارد می کند ، جایی که جنین ها سپرده می شوند. برای افزایش احتمال بارداری ، اکثر متخصصان IVF توصیه می کنند تا حداکثر سه جنین را به طور همزمان انتقال دهید. با این حال ، این بدان معناست که شما می توانید چندین بارداری داشته باشید ، که می تواند خطرات سلامتی را برای شما و نوزادان افزایش دهد.

ناباروری و باروری در شرایط IVF

به دنبال این روش ، معمولاً چند ساعت در رختخواب خواهید ماند و چهار تا شش ساعت بعد از آن مرخص خواهید شد. پزشک شما احتمالاً حدود دو هفته پس از انتقال جنین آزمایش بارداری را روی شما انجام خواهد داد.

در مواردی که تعداد اسپرم های مرد بسیار کم است یا تحرک ضعیفی وجود ندارد (حرکت اسپرم) ، پزشکان ممکن است IVF را با روشی بنام تزریق اسپرم داخل سلولی پلاسم ترکیب کنند. در این روش ، اسپرم از مایع منی گرفته می شود – یا در بعضی موارد درست از بیضه ها – و مستقیماً درون تخمک گذاشته می شود. پس از تولید یک جنین زنده ، با استفاده از روش معمول IVF به رحم منتقل می شود.

درصد موفقیت IVF چه میزان است؟

میزان موفقیت در IVF به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله دلیل ناباروری ، جایی که انجام این عمل و سن شما است. CDC آمارهای ملی را برای همه روشهای تولید مثل (ART) که در ایالات متحده انجام می شود ، از جمله IVF ، GIFT و ZIFT انجام می دهد ، اگرچه IVF تقریباً متداول است. ۹۹٪ مراحل را شامل می شود. جدیدترین گزارش سال ۲۰۱۶ یافت شده است:

بارداری به طور متوسط ​​۲۷.۳ درصد از کل چرخه ها (بسته به سن زن بالاتر یا پایین تر) بود.

درصد چرخه هایی که منجر به تولد می شوند به طور متوسط ​​۲/۲۲ درصد (بسته به سن بانوان دارد هرچه سن بالاتر باشد احتمال موفقیت نیز کاهش می یابد) است.

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس مستقم دکتر : ۰۲۱۷۷۸۷۷۵۱۳

آدرس مطب : تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، خیابان حجربن عدی، جنب داروخانه مینا، کوچه شهید رحمانی، پلاک ۱۱۴، طبقه اول

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

آیا موارد دیگری با IVF در نظر گرفته شده است؟

هر جنینی که در اولین تلاش خود از روش IVF استفاده نمی کنید می تواند برای استفاده بعدی منجمد شود. اگر بار دوم یا سوم تحت IVF قرار بگیرید ، این باعث صرفه جویی در هزینه شما خواهد شد. اگر شما جنین باقی مانده خود را نمی خواهید ، ممکن است آنها را به یک زوج نابارور دیگر اهدا کنید .

سن زن عامل اصلی موفقیت IVF برای هر زوج است. به عنوان مثال ، زنی که زیر ۳۵ سال سن دارد و تحت IVF قرار می گیرد ، ۳۹.۶٪ شانس تولد دارند ، در حالی که یک زن بالای ۴۰ سال ۱۱.۵٪ شانس دارد. با این حال ، طبق تحقیقات محقیقان دریافتند که با موفقیت در هر گروه سنی ، میزان موفقیت در حال افزایش است زیرا تکنیک ها بهینه شده و پزشکان با تجربه تر می شوند.

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

۸ دیدگاه

 • سلام دکتر
  یه سوال از خدمتتون داشتم درمان برای بیماری واریسکول در مردان وجود دارد؟
  اگر هست میشه بدونم به چه صورت و چقدر طول میکشه؟

  • سلام روز بخیر
   بله روش های درمان مختلفی با توجه به نوع مشکل در این نوع از افراد وجود دارد. برای انتخاب نوع درمان بهتر است به مظب پزشک مراجعه کنید.

  • سلام روز بخیر
   این روش اولین روش درمانی به شمار نمی اید و کسانی که از سایر روش ها نتیجه نگرفته اند و مشکل لقاح در رحم مادر را دارند می توانند از این روش استفاده کنند. میزان موفقیت این روش به عوامل گوناگونی از جمله سن مادر، علت ناباروری و … بستگی دارد.

  • سلام روز بخیر
   این روش اولین روش درمانی به شمار نمی اید و کسانی که از سایر روش ها نتیجه نگرفته اند و مشکل لقاح در رحم مادر را دارند می توانند از این روش استفاده کنند.

  • سلام روز بخیر
   همانطور که ذکر شده، میزان موفقیت این روش به عوامل گوناگونی از جمله سن مادر، علت ناباروری و … بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.