درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم

فیبروم رحم تومورهای شایع زنان و زایمان است ، از هر سه تا چهار زن یک نفر را درگیر می کند ، بسته به جمعیت مورد مطالعه ، تخمین می زند تا 80 درصد باشد. علت آنها به خوبی مشخص نشده است ، اما تحت تأثیر چندین عامل خطر ، از جمله قاعدگی زودرس ، پوچی و سابقه خانوادگی است. بیش از 50٪ زنان مبتلا بدون علامت هستند ، اما ضایعات ممکن است به علائم آزار دهنده مانند خونریزی ، درد لگن و نفخ یا علائم ادراری مرتبط باشد. درمان فیبروم رحم به طور کلاسیک جراحی است. با این حال ، گزینه های مختلف پزشکی در دسترس است ، که کنترل علائم را فراهم می کند در حالی که خطرات و عوارض را به حداقل می رساند. تعداد زیادی از آزمایشات بالینی ، درمان های پزشکی معمولاً مورد استفاده و درمان های جدید بالقوه موثر را ارزیابی کرده اند.

علائم فیبروم رحم

فیبروم رحم ، شایع ترین تومورهای خوش خیم زنان هستند. تخمین زده می شود که آنها تا 80 سالگی 80 درصد زنان را تحت تأثیر قرار دهند. با این حال ، شیوع بیماران علامتی بسیار کمتر است و به 20-30٪ از این زنان می رسد.

علل ایجاد فیبروم رحم

علت فیبروم رحم به طور کلی ناشناخته است ، اما بسیاری از ویژگی های ژنتیکی ، هورمونی و بیولوژیکی بیماری شرح داده شده است ، که به درک آن کمک می کند. با این وجود ، فرض بر این است که تأثیر هر عامل به تداخل آن در سطح و متابولیسم استروئیدهای جنسی و متابولیت های آنها مربوط می شود. عوامل خطر شناخته شده کلاسیک چاقی ، سن کمتری در دوران قاعدگی ، پوچ گرایی ، قومیت سیاه و سن ، با بروز اوج در دهه چهارم است. علائم مختلفی معمولاً به فیبروم رحم نسبت داده می شود ، مانند خونریزی غیرطبیعی رحم  ، درد لگن و علائم ادراری ، اما داده های با کیفیت بالا از این ارتباطات پشتیبانی نمی کند.

درمان فیبروم رحم

درمان های پزشکی ممکن است علائم بالقوه مربوط به فیبروم را کاهش دهند. اگرچه بیشتر آنها توانایی درمان تومور را ندارند و منجر به کاهش قابل توجهی در حجم فیبروئید می شوند ، اما هنوز هم ممکن است کنترل علامتی در بسیاری از بیماران حاصل شود ، که ممکن است درمان پزشکی خود را به جای استفاده از روش های تهاجمی ترجیح دهند.

ساده ترین گزینه مدیریتی هنگام تشخیص فیبروم رحم مشاهده بالینی است. همانطور که قبلاً گفته شد ، تعداد زیادی از زنان مبتلا به فیبروم بدون علامت هستند. برای چنین زنانی ، مشاوره در مورد طبیعت خوش خیم بیماری و احتمال مدیریت بی درنگ ضایعه بدون هیچ مداخله ای تقریباً همیشه بهترین گزینه است.

آیا همه فیبروم ها نیاز به درمان دارند؟

فیبروم معمولاً نیازی به درمان ندارد زیرا بیشتر بیماران مبتلا به فیبروم علائمی ندارند. زنان مبتلا به فیبروئید باید معاینه منظمی داشته باشند تا تعیین کنند آیا اندازه فیبروم در حال تغییر است ، یا علائم بدتر شده را ردیابی کنند و یا اینکه قصد بارداری دارند.

در صورت نیاز به درمان ، آیا این به معنای جراحی است؟

از آنجا که برخی از فیبروم ها تحت تأثیر سطح استروژن قرار دارند ، مدیریت پزشکی فیبروم رحم ممکن است به طور موقت کمک کند اما باعث بهبود باروری نمی شود. داروهایی که استفاده می شوند ممکن است با عوارض جانبی نامطلوب همراه باشند.

چه زمانی جراحی در نظر گرفته می شود؟

وقتی فیبروم علائم قابل توجهی ایجاد می کند ، جراحی در نظر گرفته می شود و نباید پس از ارزیابی دقیق سایر فاکتورهایی که باعث ناباروری می شوند ، برای درمان ناباروری در نظر گرفته شود.

درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم

در صورت تمایل به باروری در آینده ، چه گزینه های جراحی در دسترس است؟

تنها گزینه جراحی در دسترس خانم هایی که مایل به بارداری در آینده هستند ، میومکتومی یا برداشتن فیبروم از طریق جراحی است. در بیشتر موارد ، اندازه و محل فیبروم ها روش جراحی مناسب را تعیین می کند.

میومکتومی چگونه انجام می شود؟ آیا رویکردی حداقل تهاجمی وجود دارد؟

نوع میومکتومی انجام شده به محل و اندازه فیبروم بستگی دارد. همه میومکتومی ها خطر زخم و چسبندگی دارند که می تواند بر باروری در آینده تأثیر بگذارد. هرکدام خطر خونریزی بیش از حد را نیز به همراه دارد که ممکن است به جراحی رحم نیاز داشته باشد.

میومکتومی شکمی

با استفاده از این روش ، جراح برشی از دیواره شکم ایجاد می کند. این ماده معمولاً برای از بین بردن تومورهای سطح خارجی رحم و اندام های اطراف آن استفاده می شود. این جراحی معمولاً به 24 تا 72 ساعت بستری در بیمارستان و بهبودی 4-6 هفته نیاز دارد.

میومکتومی لاپاراسکوپی

در حین لاپاراسکوپی جراحی ، پزشک از طریق یک برش کوچک نزدیک ناف ، لاپاراسکوپ را داخل شکم قرار می دهد و سپس از ابزار جراحی قرار داده شده از طریق برش های کوچک 5-10 میلی متر برای برداشتن فیبروم استفاده می کند. زنان را می توان در همان روز یا در عرض 24 ساعت از بیمارستان به خانه فرستاد. زمان بهبودی معمولاً دو تا هفت روز است.

میومکتومی هیستروسکوپی

در طی این روش ، پزشک یک تلسکوپ را از طریق دهانه رحم وارد کرده و رحم را با مایعات پر می کند تا دیواره ها گسترش یابد. سپس ابزارهای جراحی از طریق یک کانال در هیستروسکوپ قرار داده می شوند تا فیبروم های زیر مخاط را از بین ببرند. به طور کلی ، زنان در همان روز جراحی به خانه فرستاده می شوند و می توانند ظرف چند روز پس از عمل به فعالیت های عادی خود برگردند. عوارض جدی غیر معمول است و شامل آسیب یا زخم در حفره داخلی رحم ، عدم تعادل الکترولیت ها ، سوراخ شدن رحم و خونریزی است.

بعد از میومکتومی شانس بازگشت فیبروم رحم چقدر است؟

این خطر عود در طی 10 سال حدود 30٪ است. بیماران مبتلا به فیبروئیدهای متعدد در مقایسه با بیماران فیبروئیدهای انفرادی به احتمال زیاد عود می کنند.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

6 دیدگاه

 • آیا درمانی غیر جراحی برای فیبروم وجود دارد؟ من دوست دارم باردار بشم ولی فیبروم دارم و خیلی از جراحی میترسم باید چکار انجام بدهم؟

  • سلام وقت شما بخیر
   برخی از فیبروم ها برای بارداری مشکل ایجاد نمی کنند. اما باز بهتر است نتیجه سونوگرافی خود را به متخصص زنان نشان داده تا بر اساس موقعیت فیبروم، اندازه و سایر عوامل یک روش دارویی برای شما رفع مشکل شما در نظر بگیرد.

 • سلام من فیبرم کوچک دارم همین باعث شده که بار دار نشم دکترهم رفتم میگه باید iui انجام بدم ولی من خیلی از عمل میترسم میشه لطفا راهنمایی کنیدکه من باید چیکار کنم؟

  • سلام وقت شما بخیر
   اکر بارداری برای شما خطرناک باشد روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از روش IUI است که اگر تحت نظر یک متخصص در درمانگاه معتبر انجام شود درصد موفقیت بالا دارد و شما می توانید بدون نکرانی از این روش استفاده کنید.

 • سلام .من فیبرم بزرگی دارم حدود ده سانت .مجرد هستم و در حد امکان نمیخواهم عمل کنم. بعضی اوقات احساس میکنم که فشار خیلی زیادی به لگنم وارد میشود و احساس درد خیلی بدی در قسمت لگن دارم . دنبال درمان گیاهی مؤثر هستم آیا راهی هست بدون عمل درمان شوم؟

  • سلام وقت بخیر
   ابتدا باید شرایط جسمانی شما مورد بررسی قرار بگیره. در برخی موارد انجام عمل ضروری هست و بدون وارد شدن آسیبی به شما این فیبروم خارج میشه و نیاز به نگرانی نیست. ولی استفاده از روش های گیاهی به هیچ عنوان علمی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.