درمان سرطان آندومتر

درمان سرطان آندومتر

درمان سرطان آندومتر

سرطان آندومتر نوعی سرطان است که از رحم شروع می شود. رحم عضوی لگنی توخالی و به شکل گلابی است که در آن رشد جنین اتفاق می افتد. سرطان آندومتر از لایه سلول هایی که پوشش داخلی رحم را تشکیل می دهند آغاز می شود. سرطان آندومتر را گاهی سرطان رحم می نامند. انواع دیگری از سرطان می تواند در رحم ایجاد شود ، از جمله سارکوم رحم ، اما شیوع آن بسیار کمتر از سرطان آندومتر است.

سرطان آندومتر اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده می شود زیرا به طور مکرر خونریزی غیرطبیعی از واژن ایجاد می کند. اگر سرطان آندومتر زود هنگام تشخیص داده شود ، برداشتن رحم با جراحی اغلب سرطان آندومتر را درمان می کند.

علائم سرطان آندومتر

علائم و نشانه های سرطان آندومتر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی واژن پس از یائسگی
 • خونریزی بین پریود
 • درد لگن

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم و نشانه های مداوم که شما را نگران می کند ، با پزشک خود قرار بگذارید.

علل ایجاد سرطان آندومتر

پزشکان نمی دانند چه عواملی باعث سرطان آندومتر می شود. آنچه شناخته شده است این است که چیزی برای ایجاد تغییرات در DNA سلولهای درون آندومتر – پوشش رحم رخ می دهد.

این جهش سلولهای سالم و طبیعی را به سلول های غیرطبیعی تبدیل می کند. سلول های سالم با سرعت تعیین شده رشد و تکثیر می کنند و در نهایت در یک زمان مشخص می میرند. سلولهای غیرطبیعی خارج از کنترل رشد و تکثیر می یابند و در یک زمان مشخص نمی میرند. سلولهای غیر طبیعی تجمع یافته ، یک توده تشکیل می دهند. سلولهای سرطانی به بافتهای مجاور حمله کرده و می توانند از تومور اولیه جدا شده و در جاهای دیگر بدن پخش شوند .

عوامل خطر سرطان آندومتر

عواملی که خطر سرطان آندومتر را افزایش می دهند عبارتند از:

تغییر در تعادل هورمون های زنانه در بدن. تخمدان ها دو هورمون اصلی زن – استروژن و پروژسترون ایجاد می کنند. نوسانات در تعادل این هورمون ها باعث تغییر در آندومتر می شود.

یک بیماری یا شرایطی که میزان استروژن را افزایش می دهد ، اما سطح پروژسترون را در بدن افزایش نمی دهد ، می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به الگوی تخمک گذاری نامنظم اشاره کرد که ممکن است در سندرم تخمدان پلی کیستیک ، چاقی و دیابت اتفاق بیفتد. مصرف هورمون های بعد از یائسگی که حاوی استروژن هستند اما پروژسترون ندارند ، خطر سرطان آندومتر را افزایش می دهد.

یک نوع نادر از تومور تخمدان که استروژن ترشح می کند نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

سرطان آندومتر

سرطان آندومتر

شروع قاعدگی در سنین پایین قبل از 12 سالگی

این شرایط خطر سرطان آندومتر را افزایش می دهد. هرچه دوره های بیشتری داشته باشید ، آندومتر بیشتر در معرض استروژن قرار داشته است.

عدم تجربه بارداری

اگر هرگز باردار نشده اید ، بیشتر از کسی که حداقل یک بارداری داشته باشد ، بیشتر در معرض خطر سرطان آندومتر قرار دارید.

سن بالاتر

با افزایش سن ، خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد. سرطان آندومتر اغلب پس از یائسگی رخ می دهد.

چاقی

چاقی خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد. این ممکن است رخ دهد زیرا چربی اضافی بدن تعادل هورمون های بدن شما را تغییر می دهد.

هورمون درمانی برای سرطان پستان

مصرف داروی هورمون درمانی برای سرطان پستان می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. اگر از دارو استفاده می کنید ، این خطر را با پزشک خود در میان بگذارید.

سندرم سرطان روده بزرگ ارثی. سندرم لینچ ، سرطان روده بزرگ غیرپلیپوزیتی ارثی (HNPCC) نیز نامیده می شود ، سندرمی است که خطر سرطان روده بزرگ و سایر سرطان ها از جمله سرطان آندومتر را افزایش می دهد. سندرم لینچ در اثر جهش ژنی منتقل شده از والدین به فرزندان است. اگر یکی از اعضای خانواده با سندرم لینچ تشخیص داده شده است ، در مورد خطر ابتلا به سندرم ژنتیک با پزشک خود صحبت کنید. اگر مبتلا به سندرم لینچ شده اید ، از پزشک خود بپرسید که چه آزمایشات غربالگری سرطان را باید انجام دهید.

جلوگیری از سرطان آندومتر

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر ، ممکن است بخواهید:

با پزشک خود در مورد خطرات هورمون درمانی پس از یائسگی صحبت کنید

اگر برای کمک به کنترل علائم یائسگی در حال درمان جایگزینی هورمون هستید ، در مورد خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید. تا زمانی که تحت عمل برداشتن رحم قرار نگیرید ، جایگزینی استروژن به تنهایی پس از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. مصرف ترکیبی از استروژن و پروژسترون می تواند این خطر را کاهش دهد. هورمون درمانی خطرات دیگری را به همراه دارد ، بنابراین فواید و خطرات آن را با پزشک خود بسنجید.

مصرف قرص های ضد بارداری را در نظر بگیرید

حداقل یک سال استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است خطر سرطان آندومتر را کاهش دهد. تصور می شود که کاهش خطر چندین سال پس از قطع مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی ادامه دارد. پیشگیری از بارداری خوراکی عوارض جانبی دارد ، بنابراین مزایا و خطرات آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

وزن سالم داشته باشید

چاقی خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد ، بنابراین برای دستیابی و حفظ وزن سالم تلاش کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن ، فعالیت بدنی خود را افزایش داده و تعداد کالری دریافتی خود را روزانه کاهش دهید.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

5 دیدگاه

 • من 32 سالم هست و دو بار زایمان داشتم، جدیدا خونریزی بین پریودی دارم خیلی هم شدیده، ممکنه سرطان رحم داشته باشم ؟

  • سلام روز شما بخیر
   داشتن یک علامت دلیل بر ابتلا به سرطان نیست، عوامل بسیاری در ابتلا به بیماری تاثیر گذار هستن.بنابراین شما به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا برخی از ازمایشد ها رو برای شما انجام دهند و سپس علت وجود خوریزی های شدید شما رو پیدا کنند.

 • خانم دکتر در زمینه روش های درمان ناباروری تون هم میشه توضیح بدید ؟

  • سلام وقتتون بخیر
   درمان ناباروری به روش های مختلف انجام میشه، مثل دارو درمانِ فروش iui، روش ivf و … که بر اساس علت وجود مشکل شما یکی از این موارد انتخاب میشه. اول شما به یک متخصص زنان مراجعه کنید و بعد از تشخیص مشکل روش مناسب شما به طور کامل شرح داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.