درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند . زگیل های تناسلی هم زنان و هم مردان را تحت تأثیر قرار می دهند اما زنان نسبت به عوارض آسیب پذیرتر هستند. زگیل های تناسلی قابل درمان هستند ، اما می توانند برگردند مگر اینکه عفونت زمینه ای نیز درمان شود.

زگیل های تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی رشد نرمی هستند که در دستگاه تناسلی ظاهر می شوند. آنها می توانند باعث درد ، ناراحتی و خارش شوند.

زگیل های تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که ناشی از برخی گونه های کم خطر پاپیلومای انسانی (HPV) است. اینها با سویه های پرخطر که می تواند منجر به دیسپلازی گردن رحم و سرطان شود ، متفاوت است.

HPV متداول ترین STI ها است. مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیر هستند. عفونت HPV به ویژه برای خانم ها خطرناک است زیرا برخی از انواع HPV همچنین می توانند باعث سرطان دهانه رحم و گردن رحم شوند.

درمان در مدیریت این عفونت مهم است.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی ، واژن و مقعد منتقل می شوند. ممکن است چند هفته یا ماه پس از عفونت شروع به ایجاد زگیل نکند.

زگیل های تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. ممکن است بسیار کوچک باشند و رنگ پوست یا کمی تیره باشد. قسمت بالای رشد ممکن است شبیه به گل کلم باشد و ممکن است نسبت به لمس احساس صاف یا اندکی دست و پا کند. آنها ممکن است به صورت خوشه ای از زگیل یا فقط یک زگیل ایجاد شوند.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در مناطق زیر ظاهر شود:

آلت تناسلی مرد
اسکروتوم
کشاله ران
ران
داخل یا اطراف مقعد

برای زنان ، این زگیل ها ممکن است ظاهر شود:

داخل مهبل یا مقعد
خارج از مهبل یا مقعد
روی دهانه رحم

زگیل های تناسلی همچنین ممکن است بر روی لب ، دهان ، زبان یا گلو شخصی که تماس جنسی دهانی با شخصی که HPV داشته باشد ظاهر شود.

حتی اگر شما نمی توانید زگیل تناسلی را ببینید ، آنها هنوز هم ممکن است علائمی مانند:

ترشحات واژن
خارش
خون ریزی
سوزش

اگر زگیل های تناسلی گسترش یافته یا بزرگ شوند ، وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

چه عواملی باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود؟

بیشتر موارد زگیل تناسلی در اثر HPV ایجاد می شود. 30 تا 40 نوع HPV وجود دارد که به طور خاص بر دستگاه تناسلی تأثیر می گذارد ، اما فقط تعداد کمی از این سویه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

ویروس HPV از طریق تماس پوستی به پوست بسیار منتقل می شود ، به همین دلیل این یک بیماری آمیزشی ( STI ) محسوب می شود.
در حقیقت ، HPV آنقدر شایع است که مرکز قابل اعتماد و کنترل پیشگیری از بیماری ها (CDC) منبع قابل اعتماد می گوید که اکثر افراد مقاربتی در مقطعی آن را دریافت می کنند.

با این حال ، ویروس همیشه به عوارضی مانند زگیل تناسلی منجر نمی شود. در حقیقت ، در بیشتر موارد ، ویروس به خودی خود از بین می رود بدون اینکه باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود.

زگیل های تناسلی معمولاً در اثر سویه های HPV ایجاد می شوند که با فشارهایی که باعث ایجاد زگیل در دستان یا سایر قسمت های بدن می شوند ، متفاوت هستند. زگیل نمی تواند از دست کسی به دستگاه تناسلی سرایت کند و بالعکس.

عوامل خطر زگیل تناسلی

هر فرد فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV است. با این حال ، زگیل تناسلی برای افرادی که:
زیر 30 سال سن دارند
دود
سیستم ایمنی ضعیفی دارند
سابقه سوء استفاده از کودک را داشته باشید
فرزندان مادری هستند که در هنگام زایمان ویروس داشته اند

عوارض احتمالی دیگر HPV چیست؟

عفونت HPV عامل اصلی سرطان در دهانه رحم است. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی سلولهای گردن رحم شود که به آن دیسپلازی گفته می شود.
انواع دیگر HPV همچنین ممکن است باعث سرطان ولووا ، که اندام های تناسلی خارجی زنان هستند ، شود. آنها همچنین می توانند باعث سرطان آلت و آلت شوند.

چگونه زگیل تناسلی تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این بیماری ، پزشک در مورد سلامتی و تاریخ جنسی شما سؤالاتی را مطرح می کند. این شامل علائمی است که شما تجربه کرده اید و اینکه آیا رابطه جنسی دارید ، از جمله رابطه جنسی دهانی ، بدون کاندوم یا سدهای خوراکی.
پزشک شما همچنین معاینه فیزیکی در هر مناطقی که گمان می کنید زگیل وجود داشته باشد ، انجام می دهد.
فقط برای زنان
از آنجا که زگیل ممکن است در اعماق بدن یک زن اتفاق بیفتد ، ممکن است پزشک شما نیاز به معاینه لگن داشته باشد. آنها ممکن است یک محلول اسیدی ملایم را به کار ببرند ، که به بهتر دیده شدن زگیل کمک می کند.
پزشک شما ممکن است یک آزمایش پاپ (که به آن پاپ اسمیر نیز گفته می شود) انجام دهد ، که شامل گرفتن سواب ناحیه برای گرفتن سلول از دهانه رحم شماست. سپس این سلولها می توانند از نظر وجود HPV آزمایش شوند.
برخی از انواع HPV ممکن است در یک آزمایش پاپ نتایج غیرطبیعی ایجاد کند ، که ممکن است نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی باشد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص دهد ، ممکن است شما نیاز به غربالگری مکرر برای نظارت بر هرگونه تغییر یا یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی داشته باشید.
اگر زنی هستید و نگران هستید که ممکن است نوعی از HPV که منجر به سرطان دهانه رحم شناخته شده است ، معالجه کنید ، پزشک شما می تواند آزمایش DNA را انجام دهد. این تعیین می کند که فشار HPV در سیستم شما چیست. آزمایش HPV برای آقایان هنوز در دسترس نیست.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل های دستگاه تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می روند ، خود HPV می تواند در سلول های پوست شما بماند. این بدان معناست که در طول زندگی ممکن است چندین شیوع داشته باشید. بنابراین مدیریت علائم بسیار مهم است زیرا می خواهید از انتقال ویروس به دیگران خودداری کنید. گفته می شود ، زگیل های تناسلی حتی در صورت عدم وجود زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگر قابل انتقال به دیگران هستند.
پزشک ممکن است داروهای زگیل موضعی را تجویز کند .

 اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند ، ممکن است شما نیاز به جراحی جزئی برای از بین بردن آنها داشته باشید. پزشک همچنین می تواند از طریق این روشها زگیل را برطرف کند:

درمان با لیزر
جراحی زگیل ها
فریز کردن زگیل

نحوه جلوگیری از زگیل تناسلی

واکسن های HPV به نام های Gardasil می توانند زنان و مردان را از شایع ترین سویه های HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند ، محافظت کند و همچنین می تواند در برابر سویه های HPV که با سرطان دهانه رحم در ارتباط هستند ، محافظت کند.
افراد تا 45 سالگی می توانند واکسن HPV و همچنین افراد 9 ساله را دریافت کنند. این واکسن بسته به سن ، در یک سری دو یا سه عکس انجام می شود. قبل از اینکه فرد از نظر جنسی فعال شود ، باید هر دو نوع واکسن داده شود ، زیرا آنها قبل از قرار گرفتن در معرض HPV مؤثرتر هستند.
استفاده از کاندوم یا سد دندانی هر بار که رابطه جنسی دارید می تواند خطر ابتلا به منقبض شدن زگیل تناسلی را نیز کاهش دهد.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

 

4 دیدگاه

 • زگیل تناسلی اگر در اطراف دهان کسی ایجاد شده باشد آیا دست دادن فرد مبتلا به فرد سالم سرایت میکند؟

  • سلام روز شما بخیر
   اتقال زگیل تنا با برخورد با محل زگیل امکان پذیر است . با دست دادن این بیماری منتقل نمی شود.

 • در این شرایط کرونا که افراد از رفتن به آزمایشگاه ها ترس دارند در کجا میتوان برای تشخیص این بیماری آزمایش داد؟ ایا تست یا روشی برای تشخیص در منزل یا مطب دکتر هست؟

  • سلام روز شما بخیر
   نیاز به نگرانی نیست ،اصولا برخی از مراکز از پذیرش افراد کرونایی اجتناب می کنند و تست کرونا انجام نمی دهند. این مراکز برای انجام آزمایش های زگیل تناسلی مناسبند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.