تشخیص ناباروری قبل از ازدواج

تشخیص ناباروری قبل از ازدواج

تشخیص ناباروری قبل از ازدواج

یکی از دغدغه های زندگی زوجین، ناباروری و عدم توانایی در بچه دار شدن است. ناباروری یک مسئله مشترک بین مردان و زنان است. هر دو به یک اندازه ممکن است در این مشکل نقش داشته باشند، حدود 40 درصد ازمشکلات مربوط به بانوان، 40 درصد از مشکلات ممکن است مربوط به مردان و در 20 درصد از موارد علل ناشناخته باشد. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری پیش آمده باشد که ایا امکان تشخیص ناباروری قبل از ازدواج وجود دارد؟

اما این پرسش آنقدر که به نظر می رسد ساده نیست. زیرا بچه دار شدن یک پدیده چند علتی به شمار می آید. به عنوان مثال نمی توان ناتوانی یک مرد قبل از ازدواج را تشخیص داد . همچنین نمی توان مشکل بسته بودن لوله های رحمی یک زن را قبل از ازدواج تشخیص داد.

تشخیص ناباروری در مردان

از آنجایی که تقریبا نمی از علل ناباروری مربوط به مردان و نیمی دیگر مرتبط با زن است. مردان می توانند آزمایش اسپرموگرافی را قبل از ازدواج انجام دهند. این آزمایش میزان اسپرم موجچود در مایع منی مردان را بررسی می کند. همچنین برای باروری زن، نیاز است که اسپرم قدرت تحرک کامل داشته باشد، کم تحرکی و چسبندگی مایع منی می تواند باعث ناباروری شود. اسپرم باید قدرت حرکت داشته باشد تا بتواند به رحم زن و تخمک ها برسد.

بهتر است مردان بدانند که به همان اندازه که ممکن است مشکل از زنان باشد، ان ها نیز می توانند در ناباروری نقش داشته باشند. سلامت جنسی مردان از قدرت مردانه و ظاهری قابل تشخیص نیست. تنها راه بررسی انجام آزمایش های دقیق است.

علل ناباروری در مردان

 • تورم یا برآمدگی هایی در بیضه‌ها که حالت طبیعی نداشته باشند.
 • کم بودن موی سر و بدن که می تواند نشان از اختلال در عملکرد هورمون‌ها باشد.
 • احساس درد و سنگینی در کشاله های ران
 • غیرطبیعی بودن و بزرگ بودن بافت سینه
 • کوچک بودم و بسیار بالا بودن بیضه ها

تشخیص ناباروری در زنان

انجام سونوگرافی شکم و لگن می تواند توضیحات مناسبی جهت اطمینان از وضعیت رحم و تخمک ها به زنان دهد. اما انجام برخی از این روش ها مانند بررسی بسته بودن لوله های رحمی در صورت باکره بودن دختران امکان پذیر نیست. البته داشتن قاعدگی های منظم، وزن مناسب، قاعدگی بدون درد های شدید و بی علت و … می تواند سلامت آن ها را به میزان قابل توجهی بررسی کند.

علل ناباروری در دختران

 • وجود کیست در تخمدان و یا تنبلی تخمدان
 • چسبندگی در لوله‌های رحم و رحم
 • وجود ناهنجاری در ظاهر رحم مانند رحم هایی که دو شاخ یا تک‌شاخ هستند
 • وجود فیبرم داخل تخمدان و رحم
 • انسداد در لوله های رحم
 • اختلال در ترشح هورمون‌های مربوط به باوری به صورت شدید
 • اختلالات شدید بیماری آندومتریوز
 • هرگونه اختلال در دستگاه تناسلی زنانه که می‌تواند به صورت مادرزادی باشد
 • ازدواج دیرهنگام
 • استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی چون موبایل
تشخیص ناباروری قبل از ازدواج

تشخیص ناباروری قبل از ازدواج

آیا ناباروری یک مشکل ژنتکی است ؟

عوامل مختلفی باعث ایجاد ناباروری می شود. یکی از این موارد مسئله ژنتیک است. به عنوان مثال دختری که خواهر، خاله و یا یکی از اقوام نزدیک نزدیک آن دچار مشکل ناباروری است، ممکن است این مشکل را داشته باشد. اما این یک مسئله قطعی نیست.

آیا شغل باعث ایجاد ناباروری می شود؟

اصولا مردانی که در محیط های بسیار گرم مانند نانوایی کار می کنند، افرادی که محیط کاری آن ها در ارتباط با مواد آینده است، رانندگانی که طولانی مدت روی صندلی می نشیند و … ممکن است دچار ناباروری شوند.

ازدواج‌های دیرهنگام چقدر در ناباروری دخیل است؟

باروری در زنان در یک دوره سنی خاصی است. اما این محدودیت در مردان بسیار کمتر است. اصولا کیفیت و تعداد تخمک بعد از 35 سالگی به سرعت کاهش می یابد. به همین علت ازدواج دیر هنگام باعث ایجاد مشکل در باروری زنان می شود.

آیا عفونت هم سهمی در ناباروری زنان و مردان قبل از ازدواج دارد؟

اصولا عفونت قبل از ازدواج و بدون رابطه جنسی بسیار کمتر اتفاق می افتد. عفونت ممکن است بر روی اسپرم تاثیر بگذارد و کیفیت آن را کاهش دهد. همچنین عفونت ناحیه تناسلی در بانوان ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در رحم و دهانه رحم شود که شرایط نگهداری جنین را سخت کند.

سهم اضطراب و استرس در ایجاد ناباروری چقدر است؟

استرس نقش بسیاری در ناباروری زنان و مردان ایفا می کند. با افزایش استرس هورمون هیپوتالاموس تحت تاثیر قرار می گیرد. این هورمون ها یک ارتباط مستقیم با سیستم عصبی دارند. به همین علت استرس و اضطراب بر روی غده هیپوتالاموس و همچنین هیپوفیز تاثیر می گذارند و منجر به کاهش ترشح هومرون جنسی می شود.

استعمال مواد مخدر و دخانیات چطور، آیا می‌تواند موجب نازایی شود؟

طبق تحقیقات بدست آمده، استعمال دخانیات از جمله سیگار، شیشه، قلیان و … می تواند بر کیفیت و همچنین کمیت اسپرم و تخمک تاثیر گذار باشد. طبق تحقیقات میزان اسپرم در مردان سیگاری نسبت به اسپرم مردان غیر سیگاری کمتر است. همچنین کشیدن مداوم سیگار می تواند میزان اسپرم های Y که کروموزوم تعیین جنسیت پسر است نسبت به کروموزوم X تحت تاثیر قرار دهد.

آیا از لحاظ علمی اثبات شده است که الکل می‌‌تواند باعث ناباروری شود؟

بله، تحقیقات علمی تاثیر نوشیدنی های الکل دار به صورت افراطی در ناباروری ار اثبات کرده اند. مصرف زیاد الکل بر روی تخمدان و بیضه ها تاثیر منفی دارد.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب سایت دکتر گل شیرازی متخصص زنان

درمان ناباروری با iui

درمان ناباروری با ivf

درمان قطعی میومکتومی

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

علائم اولیه ناباروری

جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین متخصص زنان در تهران

2 دیدگاه

 • در هفته ی نهم بارداری هستم و دو روز است لکه بینی دارم ولی دوست ندارم به دکتر مراجعه کنم اخه یک سال پیش دقیقا همین اتفاق برایم افتاد و رفتم پیش دکتر و معاینه کرد و بچم سقط شد. باید چیکار کنم؟ آیا قرص و دارویی دارد که از لکه بینی جلوگیری کند؟

  • سلام وقت شما بخیر
   مراجعه به پزشک باعث سقط جنین نمی شود. نیاز به نگرانی در این زمینه نمی باشد. همچنین ممکن است علل سقط جنین شما یک مشکل باشد. بهتر ایت به یک پزشک مراجعه کرده تا علت تشخیص داده شود و درمان آن صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.