تست PGD چیست؟

تست PGD چیست؟

تست  PGD چیست؟

تست PGDیک روش تشخیص مشکلات کروموزومی و ژنتیکی می باشد. که در مراحل درمان ناباروری انجام می‌شود. لازم به ذکر است که تعیین جنسیت پیش از بارداری با استفاده از تست PGD , هم زمان با روش درمان ناباروری آی وی اف انجام می گردد. این آزمایش بر روی سلول‌های جنین انجام می گردد. و باعث می‌شود تا بهترین تخمک بارور شده شناسایی شده و به رحم  مادر انتقال داده شود.

اگر جنین دارای مشکلات ژنتیکی باشد در این صورت با PGD میتوان مشکل را تشخیص داد. و در صورت نیاز بارداری را خاتمه داد. پس با آزمایش PGD می توان سالم‌ترین تخمک بارور شده را به رحم مادر انتقال داد.

به ساده ترین روش می‌توان گفت که هدف از آزمایش PGD جلوگیری از انتقال جنین مشکل دار به رحم مادر می باشد. که در نتیجه آن باروری بدون مشکل و ریسک انجام می گردد و زوجین میتوانند صاحب فرزند سالم شوند.

چه افرادی باید تست PGD را انجام دهند؟

 1. افرادی که قبلا صاحب فرزندانی با مشکلات ژنتیکی شده اند.
 2. زوجینی که دارای اختلالات ژنتیکی هستند.
 3. افرادی که قبلاً سابقه سقط های مکرر را داشته اند.
 4. همچنین افرادی که بالای ۳۵ سال دارند برای اینکه صاحب فرزند سالم شوند باید آزمایش PGD را انجام دهند. چون با افزایش سن کیفیت تخمک ها و اسپرم  پایین می آید و احتمال بروز مشکل وجود دارد.

پس باید تمام جوانب بررسی شده و از بروز مشکلات جدی تر در آینده جلوگیری گردد.

تعیین جنسیت جنین با روش پی جی دی PGD

تعیین جنسیت جنین همیشه برای زوجین بسیار لذت بخش بوده و همیشه خواستار این بودند که خیلی سریع از جنسیت جنین اطلاع پیدا کنند. که خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی و یا روش‌های نوین باعث شده است تا قبل از بارداری بتوان اقدام به تعیین جنسیت جنین کرد.

در برخی مواقع مشاهده می شود که به دلیل اینکه زوجین دارای مشکلاتی و بیماری‌های خاص هستند. به همین دلیل همیشه نگرانی این را دارند که آیا می‌توانند صاحب فرزند سالم ‌شوند یا نه.؟ که خوشبختانه این مورد هم با استفاده از آزمایش PGD قابل تشخیص می باشد. در واقع قبل از لانه گزینی می‌توان اقدام به تشخیص جنسیت جنین و سالم بودن کرد.

لازم به ذکر است که نتیجه مشخص شده در رابطه با جنسیت جنین به صورت صددرصد و صحیح بوده. و به گونه ای آزمایش PGD جزو معتبر ترین و مهم ترین آزمایش ها برای تعیین جنسیت دقیق جنین می باشد.

چه بیماری هایی با استفاده از تست PGD قابل تشخیص می باشد؟

 1. سندروم دان
 2.  بیماری تی ساکس
 3. تالاسمی
 4. سندروم ادوارد
 5. مشکلات مربوط به کروموزوم ایکس
 6.  آتروفی عضلانی

روش انجام آزمایش PGD

آزمایش PGD با هدف اطمینان از سالم بودن جنین انجام می‌شود. و معمولاً وقتی که لقاح مصنوعی در آزمایشگاه است  و قبل از انتقال جنین به رحم انجام می گردد.که در این مرحله بعد از اینکه از درمان دارویی برای تحریک تخمدان ها استفاده شد. سپس  تخمک های دریافت شده با اسپرم دریافت شده از مرد در محیط آزمایشگاه لقاح داده شده. و سپس بررسی های لازم در رابطه با تخمک های بارور شده انجام می گیرد. تا با کیفیت ترین تخمک به رحم مادر انتقال داده شود.

یعنی بعد از لقاح با تقسیم سلولی، آزمایش PGD انجام می گردد. در واقع به روش تحلیل مولکولی ژن ها بررسی شده و از نبود مشکل اطمینان حاصل می‌شود.

تست PGD چیست؟

تست PGD چیست؟

مزیت های انجام آزمایش PGD چیست؟

انجام این آزمایش باعث می گردد تا نیاز به آمنیوسنتز در طول بارداری کمتر شود. این امکان به وجود می‌آید که زوجین بتوانند انتخاب کنند که فرزند دختر میخواهند یا پسر. چون تعیین جنسیت قبل از بارداری با استفاده از PGD امکان پذیر است. به همین دلیل این مورد یک مزیت برای زوجین به حساب می آید.

همچنین احتمال این که صاحب فرزند سالم شوند بسیار افزایش پیدا می کند. چون سلامت جنین قبل از انتقال به رحم مادر به صورت کامل بررسی می گردد.

زمان انجام آزمایش پی جی دی PGD

آزمایش پی جی دی معمولاً در هفته های ۱۰ تا ۱۴ انجام می شود. و اگر پزشک معالج وجود یک مشکل ژنتیکی را تشخیص بدهد. در این حالت بارداری خاتمه می یابد.

بهترین دکتر نازایی در تهران

امروزه وجود پزشکان متخصص مختلف در تمام شهرها باعث شده است تا زوجینی که نابارور هستند. بتوانند با استفاده از روش های درمانی مختلفی مانند ivf  صاحب فرزند شوند. مخصوصا پزشکان حرفه ای و با تجربه در شرق تهران به گونه‌ای تمام نگرانی ها و مشکلات زوجین را در رابطه با ناباروری حل کرده اند.

موارد مهم در رابطه با ناباروری زوجین

موارد مهم در بحث نباروری به شرح زیر است:

 1.   باید بحث انتقال جنین به صورت دقیق و حرفه ای انجام شود تا احتمال بارداری افزایش پیدا کند.
 2.  معمولاً زوجینی که دارای بیماری‌ها و مشکلاتی خاصی هستند در بحث باروری به مشکل بر می‌خورند. این مورد هم باعث می گردد تا احتمال اینکه صاحب فرزند سالم شوند کاهش پیدا کند.در نتیجه باید به این نکته دقت کرد .

که خوشبختانه پیشرفت علم پزشکی و انجام  آزمایش های پیشرفته مانند پی جی دی(PGD) باعث شده است. تا از بروز مشکل به صورت کامل جلوگیری شود.  یعنی قبل از انتقال جنین به رحم مادر تمام تست های لازم در رابطه با سلامت جنین و عدم مشکل ژنتیکی انجام می‌شود.

سپس انتقال تخمک بارور شده به رحم مادر انجام می‌شود. به گونه‌ای می‌توان گفت که PGD همزمان با روش آی وی اف انجام شده و بعد از اینکه از سلامت جنین اطمینان حاصل شد مراحل انتقال جنین انجام میگیرد.

بهترین دکتر زنان در شرق

دکتر گل شیرازی یکی از بهترین پزشک زنان و نازایی در تهران پارس می باشد. که به دلیل داشتن تجربه و تخصص فوق العاده بالا در زمینه تشخیص و درمان بیماریهای رایج بانوان. و همچنین روش تشخیص و درمان ناباروری می تواند بهترین و معتبرترین گزینه برای درمان مشکلات باشد.

در واقع می‌توان گفت که انتخاب پزشک مطمئن و معتبر تاثیر بسزایی در حل مشکلات ناباروری دارد. و باعث می‌شود تا زوجین صاحب فرزند سالم شوند. پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که به هر دلیل مشکلاتی در باروری خود دارید. به راحتی میتوانید به دکترمنیره گلشیرازی مراجعه کرده و بعد از انجام آزمایشات لازم مراحل درمان را به صورت کاملا اصولی و دقیق طی نمایید.

 

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

 

2 دیدگاه

 • سلام و روز بخیر
  می خواستم ازتون بپرسم خانم دکتر آیا در هفته هشتم یا هفتم بارداری حتی با درصد خیلی کم می توان جنسیت جنین را احتمال داد؟

 • سلام و خسته نباشید به خانم دکتر
  می خواستم بدونم که عامل مهم در نابارداری مربوط به کدام یک از زوجین می تونه باشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.