تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در تهران

تست پاپ اسمیر معاینه ای است که پزشک برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان استفاده می کند. همچنین می تواند تغییراتی را در سلولهای دهانه رحم شما نشان دهد که بعداً ممکن است به سرطان تبدیل شود. تست پاپ اسمیر می تواند به جلوگیری از سرطان دهانه رحم کمک کند یا باعث تشخیص زودهنگام ان شود.

تست پاپ اسمیر به دنبال پیش تعیین کننده ها ، تغییرات سلول در دهانه رحم است که در صورت عدم درمان مناسب ، ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شود.

مراحل انجام تست پاپ اسمیر

این آزمایش را می توان در مطب پزشک یا کلینیک انجام دهید. در طول آزمایش پاپ اسمیر ، پزشک از ابزاری پلاستیکی یا فلزی به نام اسپکولوم برای بزرگتر شدن واژن شما استفاده می کند. این دستگاه به پزشک کمک می کند تا واژن و دهانه رحم را بررسی کند ، و چند سلول و مخاط از دهانه رحم و اطراف آن جمع کند. سلول ها به آزمایشگاه ارسال می شوند.

حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. تست پاپ صدمه ای نمی زند اما ممکن است کمی احساس فشار یا فشار کنید.

سن مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر

اگر 21 تا 29 سال دارید

شما باید آزمایش پاپ تست را از 21 سالگی شروع کنید. اگر نتیجه تست پاپ تست طبیعی است ، ممکن است پزشک به شما بگوید که می توانید سه سال صبر کنید تا آزمایش پاپ بعدی خود را انجام دهید.

اگر 30 تا 65 سال دارید

با پزشک خود درمورد اینکه کدام گزینه آزمایش برای شما مناسب است صحبت کنید –

فقط تست پاپ اسمیر شما اگر نتیجه طبیعی دارد ، پزشک ممکن است به شما بگوید که می توانید یک سال صبر کنید تا آزمایش بعدی پاپ خود را انجام دهید.

چرا تست پاپ اسمیر انجام می شود؟

آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات در سلولهای دهانه رحم قبل از تبدیل شدن آنها به سرطان انجام می شود. اگر به سرطان مبتلا هستید ، یافتن زودهنگام آن بهترین فرصت را برای مبارزه با آن به شما می دهد. اگر چنین نکنید ، یافتن تغییرات سریع سلول می تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند.

زنان در سنین 21 تا 65 سال باید بطور منظم تست پاپ اسمیر انجام دهند. اینکه هر چند مرتبه این کار را انجام دهید ، به سلامت کلی شما بستگی دارد و اینکه آیا در گذشته آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید یا نه.

چند وقت یکبار باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهم؟

اگر نگرانی های خاصی در مورد سلامتی دارید ، ممکن است پزشک توصیه کند که بیشتر اوقات عمل پاپ انجام دهید. برخی از این موارد عبارتند از:

  • سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ که سلولهای پیش سرطانی را نشان می دهد
  • عفونت HIV
  • یک سیستم ایمنی ضعیف به دلیل پیوند عضو ، شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئید
  • قبل از تولد در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قرار گرفته اید
تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

آماده سازی پاپ اسمیر

در طول دوره قاعدگی نباید آزمایش پاپ اسمیر داشته باشید. خونریزی شدید می تواند بر دقت آزمایش تأثیر بگذارد. اگر آزمایش شما در آن زمان از ماه برنامه ریزی شد ، از پزشک خود بخواهید که آیا می توانید زمانبندی مجدد دهید.

برای دقیق ترین آزمایش پاپ اسمیر ، پزشکان توصیه می کنند مراحل زیر را انجام دهند ، این شروع 48 ساعت قبل از آزمایش شما است.

  • رابطه جنسی نداشته باشید و از مواد روان کننده استفاده نکنید.
  • از اسپری یا پودرهای نزدیک واژن استفاده نکنید.
  • از قرار دادن تامپون ، داروها ، کرم ها و شیاف ها به داخل واژن خودداری کنید.
  • واژن را با آب و مواد شوینده شست و شو دهید.

دلایل انجام تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یک روش آزمایش برای بررسی دهانه رحم از نظر سرطان است. این روش برای بررسی سلول های پیش سرطانی و سرطانی دهانه رحم به کار می رود که می تواند انواع مختلف عفونت های قارچی و ویروسی نظیر HPV را تشخیص دهد.
در حین انجام تست ممکن است درد و ناراحتی اولیه ای احساس کنید اما بعد از ان هیچ گونه دردی نخواهید داشت.
افرادی که در اثر داشتن سرطان، پرتو درمانی و شیمی درمانی انجام می دهند دارای سیستم بدنی ضعیفی هستند که این وضعیت ممکن است شرایط ایجاد سرطان را بوجود می آورد.
زنانی که سن بالای 21 دارند اما رابطه جنسی ندارند نیازی به انجام این تست ندارند. ولی دقت کنید تمام افراد بالای 21 سال که رابطه جنسی دارند باید هر سه سال این تست را انجام دهند و از بررسی سلامت خود غافل نشوند.
روش انجام این تست به این صورت است که زنان لباس های پایین تنه را کاملاً در می آورند و به صورت طاقباز و در حالی که زانو ها خم است روی تخت دراز می کشد. پزشک یک برس که معمولاً ترکیبی از کاردک و قلم مو است و به سیتوبراش نامیده می شود را به آرامی وارد واژن می کند و بخشی از سلول های واژن و رحم را بر می دارد.
پزشک برای این که سلول ها زنده بمانند و کارایی شان را از دست ندهند؛ آن ها را در یک اسلاید شیشه ای قرار می دهد و یا در یک ظرف دارای مایع مخصوص قرار می دهد و به آزمایشگاه فرستاده می شوند.
در آزمایشگاه سلول های خونی، نوکوس و سلول های ملتهب حذف شده و بررسی ها فقط روی سلول رحم انجام می گیرد.
جالب است بدانید تست پاپ اسمیر بسیار سریع انجام می گیرد و نیازی به بی حسی و یا بیهوشی نخواهد داشت و با هزینه مناسب انجام می شود هر چند اکثر بیمه ها این آزمایش را انجام می دهند.

نتایج تست پاپ اسمیر

دریافت نتایج شما ممکن است به مدت سه هفته طول بکشد. اگر آزمایش شما نشان دهد که ممکن است چیزی طبیعی نباشد ، متخصص زنان شما یکی از روش هابی درمانی بر اساس مشکل ایجاد شده را به شما اطلاع می دهد. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است نتایج آزمایش طبیعی نباشد. این معمولاً به این معنی نیست که شما سرطان دارید.

اگر نتایج آزمایش شما سلول های طبیعی را نشان نمی دهد و ممکن است به سرطان تبدیل شوند هر چه سریعتر روش های درمانی پزشک را انجام دهید. در بیشتر موارد ، درمان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند. مهم است که بلافاصله با پزشک خود پیگیری کنید تا در مورد نتایج آزمایش خود بیشتر بدانید و هرگونه درمانی را که ممکن است لازم باشد دریافت کنید.

اگر نتایج آزمایش شما طبیعی باشد ، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در چند سال آینده کم است. پزشک ممکن است به شما بگوید که می توانید چندین سال منتظر آزمایش غربالگری بعدی خود باشید. اما هنوز باید به طور مرتب برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

سایر مطالب

بهترین دکتر برای جوانسازی واژن با prp

بهترین دکتر برای درمان ناباروری در زنان

بهترین متخصص زنان در شرق تهران

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران 

2 دیدگاه

  • تست پاپ اسمیر رو هر چند وقت یکبار باید انجام داد؟

  • اگه عفونت و مشکل زنانه نداشته باشیم بازهم نیازی به انجام تست پاپ اسمیر هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.