سندرم روکی تانسکی

سندرم روکی تانسکی

سندروم روکی تانسکی چیست؟

آیا سندروم روکی تانسکی مانع ایجاد روابط زناشویی در زوجین می شود؟

سندروم روکی تانسکی به بیماری گفته می‌شود که در آن سرویکس و رحم  زنان وجود ندارد. که معمولاً از هر ۵۰۰۰ نفر یک نفر مبتلا به سندروم روکی تانسکی می باشد. معمولاً افرادی که دچار سندروم روکی تانسکی هستند ممکن است دارای مشکلات استخوانی، شنوایی و کلیوی نیز باشند.

با توجه به اینکه عملکرد تخمک گذاری این افراد مانند افراد عادی می باشد. معمولاً تولید هورمون‌های زنانه آنها نیز عادی می باشد. این افراد دارای رحم نیستند و واژن تکمیل نشده دارند.  علت بروز چنین مشکلی تا به حال تشخیص داده نشده است. لازم به ذکر است که این افراد هورمونهای زنانه دارند و این مورد باعث می شود که سالم به نظر برسند در واقع کاریوتیپ آنها H6XX می باشد.

چگونه میتوان متوجه مشکل سندروم روکی تانسکی شد؟

معمولا در موقع بلوغ افراد متوجه این مشکل می‌شوند. که واژن سرویکس و رحم در آنها وجود ندارد. در صورتی که رشد سینه ها این افراد عادی است و یا موهای زائد در بخش‌هایی از بدن آنها رشد می کند.

ولی این افراد دارای عادت ماهانه در زندگی روزمره  خود نیستند. با توجه به اینکه در این افراد تولید تخمدان و عملکرد طبیعی تخمدان وجود دارد به همین دلیل رشد سینه و موهای زائد در این افراد دیده می‌شود. ولی به دلیل نبود واژن و رحم بحث قاعدگی در این افراد وجود ندارد. اکثر زمانی که این افراد حدود ۱۵ تا ۱۶ ساله هستند می‌توانند درمان شوند.

بهترین زمان برای آزمایش سندروم روکی تانسکی چیست؟

معمولاً برای تشخیص سندروم روکی تانسکی آزمایش هایی مانند سونوگرافی و MRI برای تایید کردن نبود واژن و رحم انجام می شود. افرادی که دچار این مشکل هستند و معمولاً در 40 درصد موارد دارای مشکلاتی در مجرای اداری و کلیه نیز می باشند. همچنین حدود ۱۵ درصد این افراد فقط یک کلیه دارند. و حدود ۱۰ درصد این افراد دچار مشکلات شنوایی و استخوانی نیز می باشند.

آیا افرادی که دچار سندروم روکی تانسکی هستند می توانند بچه دار شوند؟

افرادی که دارای سندروم روکی تانسکی هستند به خاطر اینکه بدون واژن و رحم متولد می شوند امکان بچه دار شدن در این افراد وجود ندارد.

با توجه به اینکه بحث تخمک گذاری در این افراد به صورت عادی انجام می شود ولی اگر تخمک های این افراد با اسپرم شوهرشان برداشته شود و در داخل رحم زن دیگری جایگزین گردد که به آن  IVF گفته می‌شود احتمال بچه دار شدن وجود دارد که معمولاً این عمل در کلینیک های مخصوص و زیر نظر پزشکان متخصص انجام می شود.

آیا همه افراد می‌توانند سندروم راکی تانسکی را تشخیص دهند؟

متاسفانه جواب این سوال خیر است هر کس غیر از پزشک متخصص نمی‌تواند متوجه این موضوع شود. با توجه به این‌که واژن در این افراد ناقص است و در صورت انجام برخی از درمان های پزشکی این افراد می توانند مانند بقیه افراد سالم رابطه جنسی داشته باشد.

چرا افرادی که دچار سندروم روکی تانسکی هستند هر ماه درد شکم را تجربه می‌کنند؟

بعضی از افرادی که دچار سندروم راکی تانسکی می باشند، دارای رحم کوچکی هستند. به گونه ای که رحم آنها برای نگه داشتن بچه کافی نمی باشد. اگر خونی از رحم این افراد به داخل شکم انتقال پیدا کند، در این حالت می تواند منجر به ایجاد درد در شکم شود. معمولا بعد از معاینه پزشک مربوطه به شما خواهد گفت که اندازه رحم شما کوچک است یاخیر.

اگر هم دچار درد شکم شدید هستید حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

سندرم روکی تانسکی

سندرم روکی تانسکی

نتیجه سونوگرافی یا ام آر آی افرادی که به سندروم راکی تانسکی دچار هستند چیست؟

آزمایشات و یا سونوگرافی انجام شده بر روی افرادی که دارای سندرم راکی تانسکی هستند می تواند نشان دهنده این باشد که دارای تخمدان و دو کلیه هستند. که در برخی مواقع ممکن است رحم افراد بسیار کوچک باشد. که معمولا رحم کوچک را با اسم “شاخه رحم یا همان باقی مانده رحم” نام می برند.  انجام آزمایش های MRI می تواند جزئیات بیشتری درباره رابطه با ناحیه تناسلی این افراد نشان دهد.

آیا افرادی که دچار سندروم راکی تانسکی هستند می توانند رابطه جنسی داشته باشند؟

آیا سندروم روکی تانسکی مانع ایجاد روابط زناشویی در زوجین می شود؟

پاسخ مثبت است، افرادی که سندروم روکی تانسکی دارند می توانند از طریق ایجاد کردن واژن رابطه جنسی داشته باشند.  با توجه به اینکه در این افراد بافت کمی از واژن وجود دارد که با انجام درمان های پزشکی و با کشیدن بافت می‌توان باعث ایجاد واژن در این افراد شد. که معمولاً برای ایجاد واژن از یک وسیله استوانه ای شکل صاف استفاده می‌شود که در واقع استماع کننده واژن می باشد.

بعد از انجام این عمل این افراد می‌توانند مانند سایر افراد سالم رابطه جنسی داشته باشند. همچنین به وسیله پزشک مربوطه درمانهای گشاد کننده هم آموزش داده می‌شود.

معمولاً این افراد باید زیر نظر پزشک باشند و در بازه های زمانی مشخص به پزشک مراجعه کنند. حدود ۹۰ درصد افرادی که به پزشک مراجعه می‌کنند در بحث، عمل ایجاد واژن نتیجه موفقیت آمیزی کسب می کنند. این افراد می‌توانند صاحب واژنی با سایز استاندارد مانند سایر افراد سالم شوند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از این بیماری رنج می‌برید باید با یک تیم متخصص و پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

آیا عصبانیت یا افسردگی در افرادی که دچار سندرم راکی تانسکی هستند عادی می باشد؟

بله پاسخ مثبت است، از علائم این بیماری می توان به عصبانیت و افسردگی اشاره کرد.  متاسفانه پذیرش این موضوع برای زنان و همسرشان کمی دشوار است و ممکن است باعث بروز مشکلاتی در زندگی مشترک آنها شود.  بهتر است که این افراد برای رفع مشکل به روانپزشک مراجعه کنند. تا بتوانند به صورت عادی و بدون مشکل به زندگی خود ادامه دهند.

آیا افرادی که دچار سندروم هستند نیازی به انجام آزمایش پاپ اسمیر دارند؟

افرادی که دچار سندروم روکی تاسکی هستند به خاطر اینکه دهانه رحم و رحم ندارند نیازی به انجام آزمایش پاپ اسمیر و آسیناسیفون و یا آزمایشات زگیل تناسلی در این افراد نیست.

 

___________________________________________________

راه های ارتباطی با دکتر منیره گلشیرازی

شماره تماس دکتر : 02177877513

پیج اینستاگرام دکتر منیره گلشیرازی

کانال آپارات دکتر منیره گل شیرازی

___________________________________________________

مقالات مرتبط :

آیاناباروری ثانویه وجود دارد؟

عوامل موثر بر ناباروری چیست؟

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

جوانسازی واژن به چه صورت امکان پذیر است؟

 

 

4 دیدگاه

  • وای چه بیماری وحشتناکی مگه میشه یکی رحم نداشته باشه اینا کلا نمیتونن بچه دار بشن خانم دکتر؟

    • سلام خدمت شما دوست عزیز بله این بیماری وجود دارد و درمان هم می شود پس جای نگرانی برای مبتلایان نیست.

  • اگر بعد از سن بلوغ برای درمان مراجعه کنن چی ؟بازم میشه مورد ردمان قرار بگیرن یا نه دیگه خیلی دیر شده؟

    • سلام خدمت شما همراه گرامی لازم به ذکر است در این زمینه باید زیر نظر پزشک متخصص قرار گرفت تا پزشک این مورد را بررسی کند که برای اقدام به درمان زمان مناسبی است یا خیر اما سن ایده ال درمان این بیماری در بانوان در سنین نوجوانی و جوانی و سن بلوغ است قبل از ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.