کم کاری تیروئید از دیگر علل تاثیر گذار بر ناباروری

کم کاری تيروئيد شرایطی است که غده تيروئيد به مقدار کافی هورمون تيروئيد توليد نمی کند . اینحالت شایع ترین اختلال تيروئيد است
تيروئيد غده ای پروانه ای شکل در ميانه گردن است که درست زیر حنجره )جعبه صوتی( و در بالای استخوان های یقه  کلاویکل ها قرار دارد.عملکرد تيروئيد توسط غده ای در مغز به نام غده هيپوفيز کنترل می شود.

غده هيپوفيز هورمون محرک تيروئيد TSH را توليد می کند که غده تيروئيد را تحریک می کند تا هورمون های تيروئيدی T3 و T4  توليد کند .
علل کم کاری تيروئيد
در حدود 29 درصد موارد کم کاری تيروئيد به علت مشکل موجود در خود غده تيروئيد است و کم کاری تيروئيد اوليه نام دارد. اما داروها و بيماری های مشخصی نيز می توانند عملکرد تيروئيد را کاهش دهند. به عنوان مثال کم کاری تيروئيد می تواند بعد از درمان دارویی برای پرکاری تيروئيد مثل
تيروئيدکتومیبرداشتن غده تيروئيد با جراحی یا درمان با ید رادیواکتيو برای خراب کردن بافت تيروئيد نيز ایجاد شود.

در بعضی موارد کم کاری تيروئيد نتيجه کاهش توليد هورمون محرک تيروئيد TSH  توسط غده هيپوفيز است که کم کاری تيروئيد ثانویه نام دارد.
مشکلات تيروئيد در زنان شایع تر است، با افزایش سن زیادتر می شود و در سفيد پوستان شایع تر از سياه پوستان است.
علایم کم کاری تيروئيد تنوع گسترده ای دارد. برخی افراد هيچ علامتی ندارند در حالی که سایر افراد علایمی چشمگير یا به ندرت علایم تهدید کننده حيات دارند.

علایم کم کاری تيروئيد به غير اختصاصی بودن و تقليد بسياری از تغييرات طبيعی افزایش سن معروف هستند. معمولاً وقتی کم کاری تيروئيد به
تدریج ایجاد می شود، علایم خفيف ترند. به طور کلی این علایم وقتی به علت کم کاری تيروئيد ایجاد می شوند به درجه کم کاری تيروئيد بستگی دارند.
بسياری از بيماران با کم کاری خفيف تيروئيد، در آزمون های غربالگری برای علایم بالقوه کم کاری تيروئيد مشخص می شوند. اما علایمی ندارند یا علایم کمی دارند که در نهایت به علایم کم کاری تيروئيد نسبت داده شود یا به درمان کم کاری تيروئيد پاسخ دهد. در مقابل، بيماران با کم کاری متوسط تا شدید معمولاً علامتدارند و با جایگزینی هورمون تيروئيد به طور چشمگيری بهبود می یابند.
علایم عمومی هورمون تيروئيد به طور طبيعی سوخت و ساز را تحریک می کند و بيشتر علایم کم کاری تيروئيد انعکاسی از آهسته شدن روندهای سوخت و ساز بدن است.

علایم عمومی ممکن است شامل
خستگی، کندی، افزایش وزن و عدم تحمل دماهای سرد احساس سرما و سردی دست و پا است.
پوست: کم کاری تيروئيد می تواند تعریق را کاهش دهد. پوست ممکن است خشک و ضخيم شود.
موها : ممکن است خشن یا نازک شود. ابروها ممکن است بریزند و ناخن ها ممکن است شکننده شوند.
چشم: کم کاری تيروئيد می تواند به ورم خفيف اطراف چشم ها منجر شود. در افرادی که دچار کم کاری تيروئيد بعد از درمان بيماری گریوز می شوند ممکن است بعضی از علایم چشمی بيماری گریوز شامل برآمدگی جلو زدگی چشم ها، ظاهر خيره و حرکت مختل چشم ها باقی بماند.
دستگاه قلبی عروقی: کم کاری تيروئيد ضربان قلب را آهسته می کند و انقباضات قلب را ضعيف می کند و عملکرد کلی آن را کاهش می دهد. علایم مرتبط ممکن است شامل خستگی و تنگی نفس با انجام ورزش باشد. این علایم ممکن است در افرادی که بيماری قلبی نيز دارند شدیدتر باشد.

به علاوه کم کاری تيروئيد می تواند باعث افزایش خفيف فشارخون شود و سطح خونی کلسترول را افزایش دهد.
دستگاه تنفس: کم کاری تيروئيد عضلات تنفسی را ضعيف می کند و عملکرد ریه را کاهش می دهد.
علایم می تواند شامل خستگی، تنگی نفس با ورزش و توانایی کاهش یافته برای ورزش کردن باشد.
کم کاری تيروئيد هم چنين می تواند منجر به تورم زبان، صدای خشن و آپنه خواب شود. آپنه خواب شرایطی است که براثر آن بسته شدن متناوب راه هوایی در هنگام خواب ایجاد می شود که موجب خواب نامنظم و خواب آلودگی هنگام روز می شود.
دستگاه گوارش: کم کاری تيروئيد فعاليت های بخش گوارش بدن را کند می کند و باعث یبوست می شود. به ندرت ممکن است حرکت قسمت گوارشی به طور کامل متوقف شود.

دستگاه توليد مثل: زنان با کم کاری تيروئيد اغلب بی نظمی های سيکل قاعدگی دارند که از نبود قاعدگی یا کم بودن قاعدگی ها تا قاعدگی های بسيار زیاد و سنگين متغير است. بی نظمی های قاعدگی می تواند باردار شدن را مشکل کند و زنان بارداری که کم کاری تيروئيد دارند از لحاظ بی نتيجگی بارداری (سقط) در اوایل دوران بارداری در معرض خطر بيشتری هستند. درمان کم کاری تيروئيد می تواند این خطرها را کاهش دهد.

در افراد با کم کاری تيروئيد شدید، ضربه، عفونت، در معرض سرما قرارگرفتن و داروهای خاص می تواند به ندرت شرایط تهدید کننده حيات به نام کومای ميکردم را تحریک کند که باعث کاهش سطح هوشياری و دمای پائين بدن می شود.
تشخيص کم کاری تيروئيد: در گذشته کم کاری تيروئيد تا وقتی که علایمی برای طولانی مدت وجود نداشت، تشخيص داده نمی شد؛ اما امروزه آزمایش های خونی ساده می تواند کم کاری تيروئيد را در مراحل اوليه مشخص کند.
اگر فردی علایم و نشانه های کم کاری تيروئيد، مثل مواردی که در بالا بحث شد، را داشته باشد می تواند آزمایش غربالگری برای کم کاری تيروئيد بدهد.
آزمایش های خونی: آزمایش های خونی می تواند تشخيص را مسجل کند و به علت زمينه ای نقص هورمون تيروئيد اشاره کند. شایع ترین آزمایش خونی برای کم کاری تيروئيد، هورمون محرک تيروئيد( TSH ) است که حساس ترین آزمایش است زیرا حتی با کاهش خفيف در عملکرد تيروئيد می تواند بالا
برود. تيروکسين ) T4 ( که محصول اصلی غده تيروئيد است نيز ممکن است جهت اطمينان و ارزیابی درجه کم کاری تيروئيد اندازه گيری شود.
غربالگری معمول: همه نوزادان تازه متولد شده به طور معمول می بایست برای نقص هورمون تيروئيدغربالگری شوند. مشخص نيست آیا همه بزرگسالان نيز می بایست برای بيماری تيروئيد مورد آزمایش قرار گيرند یا خير.
هدف از درمان کم کاری تيروئيد برگرداندن سطوح خونی به محدوده طبيعی و کم کردن علایم است.
دارودرمانی :

درمان کم کاری تيروئيد، جایگزین کردن هورمون تيروئيد است که معمولاً به صورت شکل خوراکی هورمون تيروکسين (T4) داده می شود. این دارو می بایست روزی یک بار با شکم خالی مصرف شود یک ساعت قبل از غذاخوردن یا دو ساعت بعد از غذا خوردن.

بعضی از پزشکان نوع دیگری از هورمون تيروئيد (تری یدوتيرونين T3 ) را درترکيب با T4 تجویز می کنند.
به هرحال از آن جا که T4 در بدن به T3 تبدیل می شود، بيشتر مطالعات برتری ترکيب درمانی دو هورمون را در مقایسه با تنها T4 نشان نداده اند.
در بيشتر موارد علایم کم کاری تيروئيد در دو هفته از شروع درمان، جایگزین هورمون شروع به بهبودی می کند. به هر حال افراد با علایم شدیدتر ممکن است نياز به ماه ها درمان قبل از بهبودی کامل داشته باشند.

مدت زمان و دوز دارو:

پزشک یک دوز اوليه از T4 تجویز می کند و سپس سطح خونی TSH را مجدداً بعد از 6 هفته اندازه گيری می کند. دوز T4 می تواند در آن زمان بسته به نتایج تنظيم شود. این کار ممکن است بارها قبل از طبيعی شدن سطح هورمون تکرار شود. بعد از مشخص شدن دوز ایده آل پزشک ممکن است بررسی آزمایش های خونی را یک بار در سال یا در صورت لزوم به دفعات بيشتر پيشنهاد کند.

بيشتر افراد با کم کاری تيروئيد نيازمند درمان در تمام طول زندگی هستند. اگرچه دوز T4 ممکن است نياز به تنظيم در طول زمان داشته باشد.
هيچ وقت بدون مشورت با پزشک دوز را کم یا زیاد نکنيد. مصرف بيش از حد T4 می تواند باعث پرکاری خفيف تيروئيد با خطرات مرتبط با فيبریلاسيون دهليزی(ضربان قلب نامنظم) و احتمالاً تسریع از دستدادن استخوان (استئوپروز) شود.
تغييرات دوز
تغييرات در دوز T4 به سطح TSH و T4 فرد بستگی دارد. دوزمی تواند در این شرایط نياز به افزایش داشته باشد:
– اگر بيماری تيروئيد بدتر شود
– در طول بارداری
– اگر شرایط گوارشی فرد جذب T4 را مختل کند
یا اگر فرد اضافه وزن پيدا کند.

یک رژیم پر فيبر، آنتی اسيد های حاوی کلسيم یا آلومينيوم و قرص های آهن می تواند با جذب T4 تداخل کند و می بایست در زمان متفاوتی از روز مصرف شود. دوز دارو ممکن است همچنان که سن فرد بالا تر می رود، بعد از زایمان، یا اگر فرد وزن از دست می دهد نياز به کاهش داشته باشد.
تحت نظر قرار دادن دوز های T4 افراد می تواند به طور گسترده ای تفاوت داشته باشد و به عوامل متفاوتی مثل علت زمينه ای کم کاری تيروئيد بستگی دارد. افراد با شرایط خاص نيازمند بررسی به دفعات بيشتر هستند.
سن بالا و بيماری قلبی:

هورمون تيروئيد باعث می شود قلب قدری شدیدتر کار کند بنابراین پزشک ممکن است در بزرگسالان مسن و در افراد با بيماری کرونر قلبی درمان محافظه کارانه تری انتخاب کند.
بارداری:

زنان اغلب نيازمند دوزهای بالاتر T4 در زمان بارداری هستد. آزمایش معمولاً هر چهار هفته پيشنهاد می شود که شروع آن بعد از لقاح است. هنگامی که دوز مطلوب T4 به دست آمد، آزمایش معمولاً دست کم یک بار در هر سه ماه ) تریمستر ( تکرار می شود. بعد از وضع حمل دوز T4 نياز به تنظيم دوباره دارد.
جراحی:

کم کاری تيروئيد می تواند خطر عوارض مرتبط با جراحی مشخصی را افزایش دهد. عملکرد روده ممکن است به آهستگی بهبود یابد و ممکن است اگر تب وجود نداشته باشد عفونت نادیده گرفته شود. اگر آزمایش های خونی قبل از عمل جراحی نشان دهنده سطوح پائين هورمون تيروئيد باشد عمل جراحی غيراورژانس معمولاً تا وقتی که سطوح هورمون با درمان به مقدار طبيعی برگردانده شود، عقب انداخته می شود.
کم کاری تيروئيد بدون علامت:

در بعضی موارد کم کاری تيروئيد بسيار خفيف است یا علایم واضحی ایجاد نمی کند که کم کاری تيروئيد ساب کلينيکال ناميده می شود. تصميم درباره درمان کم کاری تيروئيد ساب کلينيکال مورد اختلاف نظر است. بسياری از پزشکان، بيماران با کم کاری ساب کلينيکال را اگر TSH بالای 03 باشد درمان می کنند تا از ایجاد کم کاری تيروئيد و علایم مرتبط پيشگيری شود.

همچنين برای افرادی که گواتر یا علایم غير اختصاصی کم کاری تيروئيد مثل خستگی، یبوست یا افسردگی دارند پيشنهاد می شود. به غده تيروئيد بزرگ گواتر گفته می شود. در واقع، هرگونه بزرگی اندازه تيروئيد بدون توجه به این که با پرکاری یا کم کاری تيروئيد همراه باشد، گواتر ناميده می شود.

 

علل کم کاری تیروئید

کمبود ید

جراحی تیروئید

رادیوتراپی

اختلالات ایمنی

 

نشانه های کم کاری تیروئید

ضعف

ناباروری

درد عضلانی

یبوست

سقط

صحبت کردن آرام

مقالات آموزشی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 71 = 79