سندرم تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک


سندرم تخمدان پلی کيستيک چيست؟

این سندرم شيوع نسبتا زیادی در خانم ها دارد و یکی از عوارض بالقوه آن، افزایش هورمون های مردانه می باشد
سندرم تخمدان پلی کيستيک چيست؟
سندرم تخمدان پلی کيستيک یکی از علل شایع اختلالات هورمونی در خانمها می باشد، اسم این بيماری ناشی از ضایعاتی است که در تخمدانها ایجاد می شود، که در آن هر دو تخمدان پر از کيستهای متعدد شده و بزرگ می شوند.
این کيستها در لایه بيرونی تخمدانها تشکيل می شوند و ظاهر کيستيک به تخمدان می دهند

سندرم تخمدان پلی کيستيک موارد زیر را در خانمها تحت تاثير قرار می دهد:

عادات ماهانه، باروری، ميزان هورمونها، قلب، عروق خونی و ظاهر فرد. در این خانمها بطور تيپيک ميزان هورمونهای مردانه
(آندروژنها) افزایش می یابند، عادات ماهيانه آنها یا قطع می شود و یا اینکه بطور مکرر دچار خونریزی می شوند
در حدود یک در 10 تا یک در 20 خانمهائيکه در سن باروری قرار دارند این سندرم ایجاد می شود. در آمریکا 5 ميليون خانم مبتلا به آن هستند و این بيماری مخصوص خانمهای بزرگسال نيست حتی در دختر بچه های 11 ساله نيز دیده شده است علت اصلی آن نامشخص است. ولی عده ای از دانشمندان معتقد هستند که این بيماری دارای یک زمينه ژنتيکی است. در خانمهائيکه مبتلا به سندرم تخمدان پلی کيستيک هستند، احتمال اینکه مادر و خواهر مبتلا به این بيماری داشته باشند بيشتر از جمعيت عادی است. اختلال اصلی پس زمينه ای در این بيماران، اختلالات هورمونی است.

تخمدانها در خانمهای طبيعی نيز هورمون مردانه توليد می کنند، ولی در خانمهائيکه مبتلا به سندرم تخمدان پلی کيستيک هستند ميزان توليد هورمونهای مردانه بشدت افزایش می یابد.
مقادیر زیاد هورمونهای مردانه توليد و آزاد شدن تخمک در خانمها را مختل می کنند. عده ای از دانشمندان معتقد به وجود رابطه ما بين این بيماری و انسولين خون هستند. انسولين هورمونی است که از لوزالمعده ترشح شده و در متابليسم مواد قندی دخالت، و سبب توليد
انرژی در بدن می شود. بسياری از خانمهائيکه مبتلا به سندرم تخمدان پلی کيستيک هستند، دارای مقادیر زیادی از انسولين در خون هستند، چون در مصرف کردن آن دچار مشکل می باشند. بنظر می رسد انسولين زیادی سبب افزایش توليد هورمونهای مردانه می گردد.

افزایش هورمونهای مردانه در خانمها سبب موارد زیر می شود:

ریزش موی سر، رشد موهای زائد بدن، کلفت شدن صدا، بزرگ شدن کليتوریس، افزایش وزن و ایجاد اختلال در تخمک گذاری این علائم از فردی به فرد دیگر متغير هستند، ولی عبارتند از

ناباروری: بعلت عدم تخمک گذاری این افراد مبتلا به ناباروری می شوند. یکی از شایعترین علت
ناباروری در خانمها، سندرم تخمدان پلی کيستيک است . قطع عادت ماهيانه و یا عادات ماهيانه نامنظم
پر موئی، که در آن موی صورت، سينه، پشت و اندامها افزایش پيدا می کنند .

کيستهای متعدد در تخمدانها

جوش صورت

پوست چرب و شوره سر
افزایش وزن و چاقی که بيشتر در ناحيه دور کمر است
ریزش موی سر و طاسی که در آن محل رویش مو در پيشانی، مثل مردان عقب نشينی کرده و حتی
ممکن است خانم مبتلا به طاسی شود
تکه هائی از پوست نواحی گردن، بازوها، سينه و کشاله ران تغيير رنگ داده و تيره می شوند
منگوله های پوستی بویژه در ناحيه گردن
درد در ناحيه لگن
اضطراب و افسردگی
تخمدانها محلی هستند که تخمک در آن توليد می شود. تخمدانها حاوی کيسه های ظریف پر از مایع می باشند که به آنها فوليکول یا کيست می گویند.با رشد تخمک، مایع در داخل این فوليکولها تجمع می یابد. وقتی تخمک به حالت رسيدگی می رسد، فوليکول پاره شده تخمک آزاد می شود و از طریق لوله های رحمی وارد رحم می شود تا باروری احتمالی اتفاق بيفتد. این روند را تخمک گذاری می گویند.

در خانمی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کيستيک است، تخمدانها هورمونهای لازم برای رسيدن تخمکها را توليد نمی کنند و در نتيجه تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. در حقيقت بعضی از فوليکولهای بزرگ شده بعلت نترکيدن بصورت کيست باقی می مانند.
بعد از تخمک گذاری در خانمها تخمدانها شروع به ترشح هورمون پروژسترون می کنند، بنابراین وقتی تخمک گذاری نباشد، پروژسترونی نيز توليد نمی شود. فقدان هورمون پروژسترون سبب می شود که یا عادت ماهيانه قطع شده و یا اینکه آن نامنظم شود.
علاوه از آن، تخمدانها شروع به توليد مقادیر زیادی هورمونهای مردانه می کنند که آنها نيز سبب عدم تخمک گذاری می شوند یک تست منفرد برای تشخيص سندرم تخمدان پلی کيستيک وجود ندارد. پزشک شما ممکن است یک یا چند تا از آزمایشات زیر را انجام دهد تا بتواند مشکل شما را تشخيص دهد.
تاریخچه پزشکی: پزشک از شما در مورد تغييرات عادت ماهيانه، علائمی که دارید و تغيير وزن احتمالی پرسش می کند
معاینه فيزیکی: پزشک شما را از نظر وجود علائم فوف الذکر معاینه می کند
آزمایشات خون: مهمترین قسمت تشخيص هستند که در آن آزمایشات بخصوص را پزشک برای شما درخواست می کند
سونوگرافی که به راحتی کيست تخمدان را تشخيص می دهد
درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی باید بيمار درمانهای لازم را دریافت کند تا از عوارض بيماری کاسته شود. نوع درمان به مقدار زیاد به خود بيمار نيز بستگی دارد، اینکه می خواهد حامله شود یا نه و اینکه می خواهد شانس بيماری قلبی و دیابت را کاهش دهد یا نه؟ بسياری از بيماران به مجموعه ای از درمانها برای رسيدن به اهداف فوق نيازمند هستند ایجاد تغييرات در روش زندگی: بسياری از این بيماران چاق و دارای اضافه وزن هستند. بنابراین کاهش وزن، استفاده کمتر از مواد قندی و استفاده بيشتر از سبزیجات و ميوه جات کمک کننده می باشند

تجویز قرصهای ضد حاملگی: برای خانمهائی که نمی خواهند حامله شوند، تجویز قرصهای ضد حاملگی سبب کنترل عادات ماهيانه، سبب کاهش هورمونهای مردانه و سبب بهبود جوش صورت و بدن می شود. باید بخاطر داشته باشيد که همينکه قرصها قطع شوند، دوباره عادات ماهيانه نامنظم می شود. نوع قرص ضد حاملگی نيز مهم است از بعضی از داروهای ضد دیابت نيز استفاده می شود. آنها ميزان هورمونهای مردانه را کاهش داده و سبب طبيعی شدن عادت ماهيانه می شوند. منتهی استفاده از آنها باید حتما با نظر پزشک باشد. از داروهای ضد دیابت که قند خون را کاهش می دهند نباید استفاده کرد
داروهای باروری: می توان برای کمک به باروری در خانمهائيکه می خواهند صاحب فرزند شوند از آنها استفاده کرد دروهای کاهش دهنده هورمون مردانه: گاها لازم است برای جلوگيری از عوارض سوء هورمونهای مردانه، از داروهائيکه توليد هورمونهای مردانه را کم می کنند استفاده کردگاها برای رها شدن تخمکها و باردار شدن، توسط جراحی فوليکولها را سوراخ می کنند

مقالات آموزشی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 4 =